Oszuści nie odpuszczają. Tylko wczoraj ich ofiarami padło trzech mieszkańców naszego regionu. Przestępcy działając metodą „na zdalny pulpit”, „na policjanta” oraz „na blik” wyłudzili od nich blisko 20 tysięcy złotych. Ponownie apelujemy o rozsądek podczas podejmowania wszelkich decyzji finansowych.

Grafika: augustow.org

Przestępcy posługują się różnymi metodami, aby szybko zdobyć pieniądze. Tylko wczoraj augustowscy policjanci przyjęli trzy tego typu zawiadomienia. Przestępcy działając metodą „na policjanta” oszukali 56-letnią mieszkankę powiatu augustowskiego. Do kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Przekazał informację, że grupa przestępcza planuje wypłacić pieniądze z jej konta bankowego. W trakcie dalszej rozmowy mężczyzna, polecił kobiecie podać login i hasło do konta bankowego, co miało uchronić ją przed utratą oszczędności. Kobieta uwierzyła w historię oszusta i straciła prawie 17 tysięcy złotych.

Drugą oszukaną osobą był 79-letni mieszkaniec Augustowa. W tym przypadku mężczyzna chciał zainwestować pieniądze na rynku kryptowalut. Po zarejestrowaniu się na jednej ze stron internetowych zadzwonił do niego „analityk” z dalszymi wskazówkami. Za namową rozmówcy, mężczyzna zainstalował na swoim urządzeniu aplikację do zdalnej obsługi urządzenia. Następnie zalogował się do swojego konta bankowego i w ten sposób dał przestępcy dostęp do swoich pieniędzy. W wyniku tego oszustwa mężczyzna stracił ponad 900 złotych.

Kolejna osoba została oszukana metodą „na BLIK”. Mieszkaniec Augustowa poinformował policjantów, że ktoś włamał się na konto jednego z portali społecznościowych jego brata, a następnie podszywając się pod niego, skontaktował się z pokrzywdzonym i poprosił o płatność kodem BLIK. Mężczyzna przekonany, że pisze z bratem, zareagował na prośbę i przekazał kod BLIK. W ten sposób oszust doprowadził 22-latka do utraty 1000 złotych.

Kolejny raz apelujemy o rozsądek o czujność podczas podejmowania decyzji finansowych. Korzystając z obecnych technologii stale dbajmy o znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci. Zadbajmy również o właściwą ochronę swoich danych oraz za każdym razem weryfikować tożsamość osób, które kontaktują z prośbą o pieniądze czy dane.

|augustow.policja.gov.pl/