W GIBACH ODBĘDĄ SIĘ OBCHODY Z OKAZJI 76. ROCZNICY OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

Autor / 3 miesiące temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbędą się w niedzielę (11.07) obchody 76. rocznicy tej największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.

Wzgórze Krzyży w Gibach upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej, fot. Joanna Szubzda

Uroczystość przygotowuje specjalnie powołany komitet, w skład którego wchodzi 100 osób reprezentujących 30 różnych instytucji państwowych, samorządowych i społecznych. Jak mówi przewodniczący komitetu – poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, chodzi przede wszystkim o to, aby nadać obchodom rocznicy Obławy odpowiednią rangę i powiązać je z ogólnopolskim dniem pamięci o ofiarach.

Organizujemy obchody 11 lipca dlatego, że to jest najbliższa data wobec dnia 12 lipca, który jest ustanowiony przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Wniosek, aby taki dzień ustanowić złożył klub Prawo i Sprawiedliwość z mojej inicjatywy. Tę datę udało się na stałe wprowadzić do kalendarza dni pamięci, który swoimi uchwałami tworzy Sejm. Ranga tej daty i tych tragicznych wydarzeń została podniesiona. Dotychczas uważano przecież, że to było wydarzenie o  znaczeniu co najwyżej lokalnym czy regionalnym – mówi Jarosław Zieliński.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11:00 uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny i Ofiar Obławy Augustowskiej w kościele Świętej Anny w Gibach.

Po mszy nastąpi przemarsz uczestników na czele z orkiestrą wojskową, pocztami sztandarowymi i kompaniami honorowymi na Wzgórze Trzech Krzyży. Tam odbędzie się dalsza, świecka część uroczystości. Będą przemówienia okolicznościowe, odczytamy listy skierowane od ważnych osób. Odbędzie się też końcowa modlitwa na Wzgórzu. Zaplanowany jest również apel pamięci w wykonaniu wojska i salwa honorowa. Złożymy kwiaty i zapalimy znicze, a na koniec zostanie odegrany utwór „Śpij kolego” – dodaje poseł.

Honorowy patronat nad niedzielną uroczystością w Gibach objęli prezydent Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.      

| red: mag, kap, bsd 

autor: Areta Topornicka / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content