W tym roku rozpocznie się tam budowa trzech stacji uzdatniania. Połowę kosztów przedsięwzięcia pokryje rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Wójt Wiesław Gołaszewski przyznaje, że obecnie w niektórych miejscowościach ciśnienie jest zbyt niskie, a woda jest mocno zanieczyszczona.

W Serskim Lesie jest ona bardzo dobra, ale jest jej za mało. Gorzej jest w Płaskiej, Gorczycy i Strzelcowiźnie i musimy ją tam uzdatniać. Nie jest ona jakościowa tak dobra, jak oczekują tego mieszkańcy. Z kolei ze studni w Gruszkach leci wyjątkowo brudna i mętna woda. Zawiera bardzo dużo związków, takich jak np. mangan. 

Wójt Gołaszewski zapowiada, że wkrótce ogłosi przetarg na inwestycję, która rozwiąże te problemy.

Będą modernizowane trzy stacje: Serski Las, Płaska i Gruszki. Strzelcowizna po tej inwestycji zostanie wyłączona, bo połączymy ją ze punktem uzdatniania w Płaskiej. W tych punktach zrobimy nowe odwierty i powstaną nowe studnie głębinowe. Wszędzie zamontujemy duże rezerwuary wody pitnej o wielkości 1000 litrów. Ciśnienie będzie wówczas utrzymywane z pomp poziomych. Mam nadzieje, że za niecałe 2 lata otrzymamy dużą lepszą wodę i będzie jej dużo więcej.

Budowa stacji ma kosztować ok 4 miliony złotych. Gmina ma już na ten cel prawie 2 miliony złotych, które otrzymała w dwóch rozdaniach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl