Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie po raz czwarty mieli okazję w okresie wakacji, w dniach 27.07 – 5.08.202, być uczestnikami wypoczynku letniego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie. Kolonie były współfinansowane przez Gminę Miasto Augustów w ramach zadania publicznego „Aktywny wypoczynek nad Serwami.

Tym razem zdecydowaliśmy się eksplorować naszą Małą Ojczyznę, a konkretnie Puszczę Augustowską. Na miejsce pobytu wybraliśmy Ośrodek PROSerwy usytuowany nad brzegiem malowniczego Jeziora Serwy. Naszym podopiecznym, uczestnikom kolonii, zapewniliśmy udział w szeregu różnorodnych aktywności. Były to zajęcia o różnym charakterze, uwzględniające potrzeby i możliwości uczestników, między innymi:

– sportowe, integracyjne, taneczne i ruchowe – dyskoteka, plażowanie połączone z hydroterapią w jeziorze Serwy, wędrówki piesze, zawody i rozgrywki towarzyskie, muzyczne zajęcia połączone z ruchem, śpiewy i zabawy przy ognisku

– muzyczne podróże po wyspach bezludnych w wykonaniu AreMuzy

– występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź” – z wiązanką tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski,

– plastyczno – rękodzielnicze – modelowanie z mas plastycznych, robienie pomponów, układanie koralików Hama, kolorowanie, malowanie na tkaninie itp.

– gry planszowe i towarzyskie – rozgrywki między uczestnikami a kadrą oraz rodzicami wspomagającymi organizację kolonii,

– wycieczki krajoznawcze – do Nadleśnictwa Płaska na leśną ścieżkę edukacyjną i do Suwałk – zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej i Zaułka Krasnoludków oraz zajęcia sportowe w Movement Arena.

Uczestnicy kolonii dzielnie trenowali swoje umiejętności samoobsługowe, poszerzali ich zakres, nawiązywali pozytywne relacje koleżeńskie. Ważne było przybliżenie wielu form aktywności twórczej i ruchowej co pozwoliło na poszerzenie zainteresowań i odkrywanie swoich, nieznanych jeszcze, talentów.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracującej tam kadrze pedagogicznej, wolontariuszce, rodzicom naszych podopiecznych i wszystkim, którzy przyczynili się do atrakcyjnego i kreatywnego spędzenia wakacyjnego czasu poza domem.

Zarząd Stowarzyszenia

Agnieszka Turowska, Halina Szulewska