2021-07-30, 06:55 Warszawa (PAP)

Ze względu na rewitalizację parku przy Kopcu Powstania Warszawskiego, uroczystości z Kopca przeniesione są do Parku gen. Orlicz-Dreszera – przekazał mokotowski ratusz.

Warszawa, 01.08.2020. Uroczyste zapalenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie, 1 bm. Ogień Pamięci przyniesiony został przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. Płonąć będzie do 2 października – dnia kapitulacji Powstania. W stolicy trwają obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. (amb) PAP/Rafał Guz

Co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Kopcu rozpalane jest Ognisko Pamięci. W tym roku nie zapłonie. Z powodu przebudowy Kopca uroczystości zostały przeniesione do parku Dreszera, pod pomnik „Mokotów Walczący 1944”.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka mokotowskiego ratusza Monika Chrobak-Budzińska, „symbolicznie 1 sierpnia zostanie zapalony znicz. Natomiast przez 24 godziny na dobę, przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku, zostanie podświetlony pomnik”. Uroczystości w parku Dreszera rozpoczną się o godzinie 10 w niedzielę. Pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty, podniesiona zostanie flaga państwowa oraz zapalony zostanie znicz od „ognia pamięci” przyniesionego przez „Sztafetę pokoleń”.

Kopiec oraz park Akcji „Burza” zostaną zmodernizowane, ratusz wyłonił firmę, która już tym się zajmuje. Na szczycie Kopca powstanie dwupoziomowa platforma widokowa, a Kotwica stanie na nowoczesnym postumencie. Schody biegnące na szczyt zostaną przebudowane i będą przywodzić na myśl powstańczą barykadę, a na specjalnych koszach rozmieszczone zostaną fragmenty ruin Warszawy. Wzdłuż nich prowadzić będzie ścieżka historyczna. Zagospodarowane zostanie także główne wejście do parku od ul. Bartyckiej, gdzie znajdzie się ekspozycja historyczna i lapidarium.

Wokół Kopca pojawią się strefy rekreacyjne z nowymi elementami tzw. małej architektury, a także place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku i strefa dla psów. Park zostanie doposażony w ławki, krzesła, stoły, stojaki rowerowe i ujęcia do mycia rąk. O niezwykłej przyrodzie Kopca opowiadać będzie ścieżka edukacyjna prowadząca wzdłuż porastających zwałowisko drzew, a nawet ich koron.

Park zostanie dostosowany dla potrzeb z osób z niepełnosprawnościami. Ścieżki będą miały łagodne nachylenie, a na szczyt Kopca będzie można wjechać specjalną rampą. Projekt nowego parku obejmuje także uporządkowanie zieleni i wykonanie nasadzeń rodzimych drzew, krzewów i bylin. Zieleń zostanie uporządkowana tylko w wybranych miejscach, tak, aby częściowo wydzielić zupełnie dzikie strefy, w których przyroda będzie rozwijać się sama. Dodatkowo planowane są nasadzenia 450 drzew parkowych i 8,5 tysiąca leśnych sadzonek. Pojawią się budki dla ptaków i nietoperzy. Występujące tu gruzy są dziś częścią przyrody i schronieniem dla dziko żyjących zwierząt.

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania w 2004 r. Na Kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą 1944.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W walkach zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/