Planujesz weekendową wycieczkę? Przed wyjazdem za granicę musisz sprawdzić kilka rzeczy.

Weekend w Druskiennikach na Litwie? A może kilkudniowa wycieczka do łotewskiej Rygi? Nawet przed krótką podróżą za granicę naszego kraju trzeba przygotować kilka istotnych rzeczy.

Aktualne obostrzenia

Podróżowanie w czasach pandemii koronawirusa należy rozpocząć przede wszystkim od sprawdzenia, jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju. Przed przekroczeniem granicy wypada wiedzieć, na jakich zasadach będziemy mogli przebywać na obczyźnie, czy będzie obowiązywała nas tam kwarantanna, czy musimy posiadać tzw. „zielone zaświadczenie cyfrowe”, potwierdzające szczepienie i czy musimy obowiązkowo wykonać test w kierunku wirusa COVID-19. Informacji na ten temat najlepiej szukać na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Co więcej, trzeba zwrócić także uwagę na okres obowiązywania wprowadzonych przepisów, by nie zaskoczyły nas nagłe zmiany.

Ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowo, planując nawet dwudniową wycieczkę, pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym. To uchroni cię przed dodatkowymi kosztami w razie nagłej choroby czy wypadku podczas wypoczynku. Jednym z rozwiązań, które zapewni ci spokój jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który pozwala na korzystanie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (UEFTA). Można ją wyrobić składając wniosek przez internet, wysyłając pocztą tradycyjną lub zanosząc osobiście do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W województwie podlaskim wyrobisz ją między innymi w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-bialymstoku/ .

Trzeba jednak wiedzieć, że EKUZ nie zapewnia pełnej darmowej opieki zdrowotnej za granicą. Czego może nie objąć ta karta? Na przykład zakupu leków, leczenia stomatologicznego, częściowych kosztów wizyt lekarskich, badań czy hospitalizacji. Warto zastanowić się więc nad wykupem dodatkowej polisy, dopasowanej do naszych potrzeb. Dokładne informacje na temat ubezpieczenia z kartą EKUZ znajdziesz tutaj: https://ekuz.com.pl/

E-bilety na wybrane atrakcje

Choć jesteśmy już po wakacjach, to kolejki do najpopularniejszych atrakcji w regionie wciąż mogą być duże. Jeżeli dobrze znamy plan swojej podróży i wiemy co i kiedy chcielibyśmy zobaczyć – bilety wstępu do wybranych przez nas obiektów możemy zakupić wcześniej przez internet. To pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu oraz uniknąć frustrujących sytuacji. Przy okazji warto sprawdzić zasady i warunki, na jakich można zwiedzać dane atrakcje, by odpowiednio się do tego przygotować.

|ekuz.com.pl

* materiał promocyjny