Jadą, goście jadą – pod takim hasłem przebiegała pierwsza edycja miniprzeglądu filmów dokumentalnych „Wszystko w temacie”. W tym roku DKF KINOCHŁON, organizator tego przeglądu postawił na kobietę… Tysiące twarzy, miliony historii, setki wykonywanych zawodów, pasji, tragedii – kobieta człowiek, kobieta dumna, kobieta pracująca, kobieta mądra, kobieta trudna, kobieta piękna, kobieta wzniosła, kobieta nękana, kobieta wykorzystywana, kobieta mama, kobieta żona, kobieta szef… – czas, by kobiety opowiedziały o sobie same.

Co przed nami? Trzy dni, trzy ciekawe dokumenty i aż cztery kobiety, które podyskutują z nami o filmach!

Przegląd Wszystko w temacie otworzymy w poniedziałek 27 września o godz. 19:00 w augustowskim kinie Iskra francuskim filmem „Kobieta”, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Co to znaczy być kobietą? Na ekranie 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata podzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowie o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotkną przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości.

Dokument ten obejrzy z nami aktorka Marta Malikowska, którą znamy z teatru, filmu i teledysku. Laureatce wielu nagród filmowych i teatralnych popularność przyniosła rola przyjaciółki głównego bohatera serialu „Ślepnąc od świateł”, który okazał się być prawdziwym hitem ostatnich lat. Oprócz tego, aktorka zagrała także w „Żmijowisku”, „Chyłka. Inwigilacja” oraz – znanym widzom KINOCHŁONA filmie „Córki dancingu”. Obecnie oglądać ją można w serialu „Skazana”.

We wtorkowy wieczór 28 września (godz. 19:15) ponownie zaprosimy swoją Widownię do augustowskiego kina. Tam obejrzymy wyprodukowany w Szwecji dokument pt. „Jestem Greta” pokazujący historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni.

Ten film przedyskutuje z nami Maria Sadowska – piosenkarka, scenarzystka i reżyserka filmowa. Znana nie tylko dzięki wspaniałej muzyce, lecz także z reżyserii filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, oraz „Dzień Kobiet”, inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami historii kierowniczki sklepu toczącej batalię z bezdusznością korporacji.

Nasz trzydniowy miniprzegląd zamkniemy w środę 29 września w Nowej Szekli Tawerna&Bar (ul. Nadrzeczna 70A) o godz. 19:00 gdzie odbędzie się seans filmu pt. „Maiden” rysującego portret grupy upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn, które w 1989 roku stworzyły pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w superprestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race.

W ten dokumentalny rejs wyruszy z nami kompozytorka Teoniki Rożynek, tworząca m.in. muzykę filmową i teatralną. Artystka nadała muzyczne tło kilkunastu sztukom teatralnym i filmom, wśród których znajduje się produkcja „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc.

Wszystko w temacie poprowadzi czwarta Kobieta naszego przeglądu, Agnieszka Jakimiak – krytyczka filmowa, reżyserka teatralna i dramatopisarka. W swojej twórczości zajmuje się ironią, przygodnością i solidarnością. Jej najnowsza premiera to Kongres futurologiczny, realizowany w koprodukcji między Teatrami Współczesnymi we Wrocławiu i w Szczecinie. Laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla krytyków filmowych.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie pokazy i dyskusje. Więcej szczegółów na temat filmów i gości znajdziecie na naszej stronie internetowej kinochlon.pl

Cennik i rezerwacja biletów:

Karnet specjalny na wszystkie pokazy – 30 zł

bilet na pojedynczy seans – 15 zł

Do nabycia w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, ul. Nowomiejska 41,

tel. 87 643 36 59 lub w miejscu seansu na godzinę przed każdym z pokazów.

APK-DKF KINOCHŁON