Niemal co trzeci z ponad 2 tysięcy wniosków złożonych w konsultacjach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych dotyczy powstania trasy ekspresowej Białystok-Augustów-Raczki.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Taki wariant poparło tam 645 osób prywatnych oraz 61 instytucji z całego województwa podlaskiego. Inicjatorem akcji poparcia budowy tej drogi był poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.

– Mieszkańcy naszego województwa i funkcjonujące tu instytucje uznali, że trzeba dać wyraz takiemu oczekiwaniu. Liczba 706 wniosków jest imponująca. Złożono je w jednych konsultacjach za uzupełnieniem sieci dróg o ekspresówkę z Białegostoku do Augustowa i Raczek. Teraz już nikt nie będzie mógł powiedzieć, iż za jakimś innym rozwiązaniem opowiedziało się więcej osób.

Według obecnych planów Ministerstwa Infrastruktury, trasa ta ma być budowana w wariancie 2+1, a droga ekspresowa powstanie, ale między Ełkiem i Knyszynem. Zdaniem posła Zielińskiego, stanowisko to powoli ulega zmianie.

– Na początku odpowiedzi resortu były takie, że S16 pobiegnie po śladzie drogi krajowej nr 65 i koniec. Nikt nawet nie brał pod uwagę możliwości, żeby „ósemka” stała się trasą ekspresową. Dzisiaj już takich odpowiedzi nie ma i ton jest już inny. Mówi się o wariantowości i o tym, że sprawa nie jest rozstrzygnięta. Liczba złożonych wniosków jest tak duża, że tego nie można pominąć. Bo to znaczący głos obywateli i instytucji.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym roku. Resort infrastruktury prowadzi jeszcze analizy, który z wariantów jest najbardziej opłacalny oraz najmniej szkodzi środowisku.

| red: mik, kap

autor: Marcin Kapuściński / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki