Przy naborze do przedszkoli będzie liczył się wiek kandydata. W sytuacji, gdy kilkoro dzieci otrzyma tyle samo punktów, a wolnych miejsc będzie mniej, wówczas zakwalifikuje się to starsze.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Jak mówił podczas wtorkowej (21.12) komisji społeczno-oświatowej zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz, dzięki temu zapełnione zostaną wszystkie dostępne miejsca.

Gdy kilku kandydatów otrzymuje tyle samo punktów, wówczas może zdarzyć się tak, że po prostu przejdziemy do kolejnego etapu rekrutacji i zostanie puste miejsce w przedszkolu. Chcemy więc dodać jeszcze jeden różnicujący czynnik, który pozwoli już wtedy przyjąć więcej dzieci.  Tym dodatkowym kryterium jest data urodzenia. Uznaliśmy, że będzie to proste rozwiązanie, dzięki któremu optymalnie uzupełnimy nasze placówki.

Zmiany mają nastąpić również w naborze do szkół podstawowych. Kierownik wydziału edukacji urzędu miejskiego Anita Szostak mówiła, że przez to mają zwiększyć się szanse na dostanie się do poszczególnych placówek dzieci spoza danego obwodu.

Do tej pory za zamieszkanie na terenie miasta były jedynie 2 punkty. Powodowało to, że mogły zdarzyć się takie sytuacje i być może nawet do nich dochodziło, w których mieszkaniec innych gmin z innych kryteriów mógł otrzymać więcej punktów i zostawał przyjęty, a nasze dziecko nie dostawało się wówczas do szkoły. Chcemy więc tego uniknąć. Ten jeden czynnik jest bardziej punktowany niż wszystkie pozostałe razem wzięte.  

Ostateczną decyzję w sprawie zmiany zasad podejmą radni na zaplanowanej na 30 grudnia sesji. Nowe kryteria miałyby obowiązywać od przyszłorocznej rekrutacji.

| red: kap

autor: Marta Sołtys /radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki