Większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni się pospieszyć. Termin na złożenie wniosku o 300 plus upływa 30 listopada.

Wnioski o świadczenie można złożyć wyłącznie przez internet – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia, a od 14 listopada także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS. Pieniądze na wyprawkę szkolną zostaną przekazane na rachunek bankowy rodziców i opiekunów.

– Aby aktywować aplikację mZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Oznacza to, że osoba, która nie posiada profilu na PUE ZUS nie będzie mogła skorzystać z tej aplikacji – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zainteresowanie programem „Dobry Start” jest duże. Większość osób złożyła już wniosek.

W województwie podlaskim wpłynęło blisko 91,4 tys. wniosków o świadczenie 300 plus.  Do tej pory w regionie wypłacono ponad 130 tys. świadczeń na kwotę 39 mln zł. W całym kraju w ramach programu „Dobry Start” przekazano ponad 1,36 mld zł na 4,5 mln dzieci. 

Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”, także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść do zakładki „Dobry start”. – Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Na Platformie Usług Elektronicznych znajduje się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie. Może to być wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS województwa podlaskiego