W augustowskim DKF-ie KINOCHŁON druga połowa sierpnia obfituje we wspaniałe filmowe wydarzenia. Po wieczorze z wielkim aktorem Janem Nowickim, zbliża się spotkanie z filmami (i nie tylko) wielkiego reżysera – Jima Jarmuscha. Serdecznie zapraszamy na dwudniowe wydarzenie, które przebiegnie pod hasłem: „3x Jarmusch”.

Król kina niezależnego, amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości – tak pisze o nim krytyka, dla nas, kinomanów to synonim abstrakcyjnego poczucia humoru, minimalizmu artystycznego i trafnego wychwytywania pojedynczych chwil, kadrów, momentów… Jim Jarmusch ma w swoim dorobku kilkanaście filmów – my pokażemy Państwu dwa:

25 sierpnia (w czwartek) w kinie Iskra (ul. 3 Maja 38) o godz. 19:00 rozpocznie seans komedio-dramatu „Kawa i Papierosy”. To seria epizodów, w których bohaterowie popijając kawę i paląc papierosy rozmawiają na przeróżne tematy i omawiają między innymi: możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, sposoby na przyrządzenie prawdziwej angielskiej herbaty, wynalazki Nikoli Tesli, przygody członków nieistniejącego zespołu rockowego o nazwie SQÜRL, Paryż w latach 20. i co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem. W kultowej już produkcji zobaczymy, m.in.: Cate Blanchett, Billa Murray’a, Toma Waitsa, Iggy’ego Pop czy Roberto Benigni’ego.

I tak, razem z Michałem Oleszczykiem, cenionym w Polsce i na świecie krytykiem filmowym i twórcą podcastu SpoilerMaster, otworzymy nasz miniprzegląd.

W piątek (26 sierpnia) czeka nas niezwykłe, podwójne, bo muzyczno-filmowe spotkanie z Jarmuschem! O godz. 19:00 na plenerowej scenie w podwórzu Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, od strony ul. Kościelnej) staną Robert Cichy i Phil Bracken, którzy zagrają specjalnie dla nas utwory Neila Younga.

Neil Young, nazywany ojcem chrzestnym grunge’u, stworzył muzykę do jednego z najpopularniejszych wczesnych filmów Jima Jarmuscha, czyli „Truposza”. I zaskoczeniem pewnie nie będzie fakt, że to ten film zagramy parę minut po zakończeniu koncertu (ok. godz. 20:30), również w podwórzu Miejskiego Domu Kultury, a prelekcję przed seansem wygłosi Michał Oleszczyk.

„Truposz” mający swoją premierę w 1995 roku jest historią młodego człowieka, historią duchowo-cielesnej ucieczki przez nieznaną krainę. Jest druga połowa dziewiętnastego wieku. Ubogi William Blake (Johnny Depp) po śmierci rodziców przyjeżdża do miasteczka na Dzikim Zachodzie, by rozpocząć pracę rachmistrza w fabryce maszyn. Wbrew własnej naturze, okoliczności zmieniają go w mordercę i wyjętego spod prawa uciekiniera…

Słowem – zapowiada się niesamowicie!

Będziecie z nami? – serdecznie zapraszamy.

– – –

Wydarzenia (koncert + pokaz filmu „Truposz”) w podwórzu Miejskiego Domu Kultury – wstęp wolny.

Cennik i rezerwacja biletów na seans w kinie:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

APK