Drodzy Państwo, zanim zaczniecie przygotowywać się do świątecznej laby, jak co roku, mamy jeszcze jedną filmową propozycję…

Jak co roku delegacja naszego DKF-u była we wrześniu na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przywieźliśmy stamtąd fantastyczne filmy!

W tym roku przegląd wybranych filmów gdyńskiego festiwalu potrwa od 12 do 14 grudnia, jak zawsze w augustowskim kinie Iskra (3 Maja 38), a co dla Państwa mamy? Proszę spojrzeć:

3xGdynia rozpocznie się w poniedziałek 12 grudnia o 18:30 filmem Jacka Lusińskiego Śubuk”, czyli inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi prowadzący nasz Przegląd Tomasz Adamski – Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Poza ucztą filmową, otwarcie przeglądu 3xGdynia, przyniesie nam i naszej Widowni test znajomości polskiego kina, który rozstrzygniemy w środę. Przygotujcie się Państwo na dobrą zabawę i atrakcyjne nagrody.

Drugi dzień (13 grudnia od 18:30) pokażemy Państwu „Kobietę na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej. Dorota Pmykała (Złote Lwy gdyńskiego festiwalu za Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą) wciela się tu w Mirę, sześćdziesięcioletnią położną, która jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy? Przekonamy się o tym w towarzystwie Anny Jadowskiej, reżyserki „Kobiety na dachu”, z którą porozmawia Tomasz Adamski.

Przegląd zamkniemy w środę 14 grudnia o 19:00 zwycięskim filmem 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (i laureatem nagrody specjalnej Festiwalu – Nagrody Sieci Kin Studyjnych), filmem „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, czyli wizjonerską, wypełnioną muzyką historię bliźniaczek z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Tego wieczoru Tomasz Adamski gościć będzie Zuzannę Wrońską, kompozytorkę, autorkę muzyki do „Sailent Twins”, połowę duetu „Ballady i Romanse”. Wtedy również wręczymy nagrody zwycięzcom naszego quizu filmowego.

Serdecznie zapraszamy na to doroczne święto filmu polskiego!

– – –

Bilety i karnety:

Bilet na jeden wieczór filmowy – 18 zł

Karnet na cały Przegląd – 45 zł

Sprzedaż i rezerwacje: kino Iskra w Augustowie (ul. 3 Maja 38), tel. 87 641 01 36 / kino-iskra.pl

|APK/MDK