Augustowskie Placówki Kultury w imieniu Stowarzyszenia „Jamiński Zespół Indeksacyjny” zapraszają 11 maja 2022 roku na godz. 18:00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) na wieczór autorski – spotkanie z Marią Narel-Challot, autorką książki „Amerykański Kapelusz – Feliks”. Z pisarką porozmawia Józefa Drozdowska, a podczas spotkania będzie można zakupić jedyną w swoim rodzaju książkę… 

Powieść „Amerykański kapelusz – Feliks” jest pierwszym tomem sagi pt. „Inna Ameryka”. To historia mas, które emigrując za ocean na przełomie XIX i XX wieku ryzykowały wszystko, w nadziei na polepszenie bytu. Walcząc o przetrwanie, te masy „jak ryby, głosu nie miały” i rzadko opisywały własne losy.

W tej powieści opartej na faktach, przebywamy drogę jednego z emigrantów i przeżywamy jego zmagania z przeciwnościami losu, po decyzji skoku w nieznane – do wymarzonego eldorado, bo fale emigracji końca XIX wieku unoszą również Feliksa i Zofię, mieszkańców podlaskiej wsi, którzy pobierają się i osiedlają w Stanach Zjednoczonych, dążąc do zapewnienia rodzinie godnego bytu.

Czy ich decyzja okaże się słuszna? Jaką cenę zapłacą za ten wybór? Jak potoczą się ich losy na tej „ziemi obiecanej”? Czy zakorzenią się na amerykańskim gruncie? -tego na pewno dowiecie się Państwo z książki. A jak powstawał ta powieść dowiecie się na środowym spotkaniu.

Maria Narel-Challot – na co dzień mieszka we Francji, ale od czasu do czasu odwiedza swoje rodzinne strony, Podlasie, z którego pochodzi także główny bohater powieści pt. „Amerykański kapelusz – Feliks”. Z bagażem doświadczeń ze wsi podlaskiej i ze studiów w Warszawie (Szkoła Główna Handlowa – handel zagraniczny), wyemigrowała do Paryża pod koniec stanu wojennego, by poznać wolny świat i pobierać dalsze nauki (Sorbona – ekonomia międzynarodowa). Pozostając w bliskim kontakcie z krajem ojczystym, kultywuje we Francji podwójną kulturę, co odbija się w jej pisarstwie. W życiu zawodowym miała okazję szlifować warsztat pisarski (literatura faktu w dziedzinie urbanistyki i badań społeczno-gospodarczych). W ramach doradztwa dla organizacji samorządowych we Francji opracowała liczne publikacje dotyczące szczebla lokalnego, a także prace o zasięgu ogólnopaństwowym. Obecnie jest tłumaczką przysięgłą.

W 2013 roku wraz z małżonkiem spisała i przetłumaczyła jego wspomnienia ze szczecińskiego więzienia i z czasów pomocy dla podziemia solidarnościowego. Tekst ten (około 55 stron) jest zawarty w monografii dr Ptaszyńskiego „Jacky Jean Etienne Challot – przyjaciel Solidarności” (wydawnictwo von Borowiecky).

Rok później została finalistką konkursu „Jeden dzień – Polska jaką pamiętam” (tekst został opublikowany w antologii przez australijskie wydawnictwo Favoryta). W 2021 ponownie została finalistką konkursu „Historie lokalne”, tym razem w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli. Teraz spełniła swoje wielkie marzenie i opublikowała pierwszą powieść inspirowaną losami emigracyjnymi swoich dziadków. “Amerykański kapelusz. Feliks” to pierwszy tom sagi wydany przez Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny.

Wstęp wolny – zapraszamy

– – –

APK