Augustów organizuje pomoc dla Ukrainy. Przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi dedykowanych uchodźcom i osobom chcącym pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym przed rosyjską agresją. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, informujemy o możliwych formach wsparcia i prezentujemy istotne środki kontaktu dla osób szukających schronienia w Augustowie. Przypominamy, że wciąż trwa zbiórka darów, środków finansowych oraz deklaracji osób chętnych do zaoferowania pomocy uchodźcom.

W związku z sytuacją na Ukrainie Urząd Miejski w Augustowie, wolontariusze oraz organizacje pozarządowe uruchomiły specjalną stronę internetową i formularz za pomocą którego można zgłosić swoją pozamaterialną pomoc mieszkańcom Ukrainy. Wszystkie informacje dostępne są w zakładce – urzad.augustow.pl/pomocukrainie

1. Mam znajomych na Ukrainie, jadą właśnie do Augustowa – czy jest szansa, żeby im zapewnić tu zakwaterowanie?

Zadzwoń jak najszybciej na naszą infolinię czynną w godz. 8.00-20.00 i zapytaj, czy mamy miejsce i możemy zapewnić Twoim znajomym zakwaterowanie tutaj: +48 532 467 883 (język polski i ukraiński).

2. Mam znajomych na Ukrainie, którzy chcą tu przyjechać, ale nie mają zapewnionego transportu od granicy. Czy możecie jakoś pomóc?

Wciąż jesteśmy w stanie przyjąć nowych gości, ale transport dla nich musicie organizować we własnym zakresie (może ktoś z Waszych znajomych mógłby Wam pomóc?).

Transport próbujemy zorganizować wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach: gdy stan zdrowotny osób jest zły, w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia lub gdy są to bardzo małe dzieci.

3. Zgłosiłem/-łam chęć zakwaterowania Ukraińców w swoim domu. Niestety nikt do tej pory się do mnie nie odezwał.

Pięknie dziękujemy za każde zgłoszenie i chęć pomocy. W tej chwili kwaterujemy uchodźców z Ukrainy w zasobach samorządowych, ale wszystkie zgłoszone przez Was miejsca trzymamy w rezerwie, więc jeśli zajdzie tylko taka potrzeba – będziemy do Was dzwonić.
 

4. Chcę pomóc w sposób rzeczowy. Jakiego rodzaju darów potrzebujecie teraz najbardziej?

W tej chwili najpotrzebniejsze są:
– środki medyczne (środki do dezynfekcji, środki antyseptyczne, bandaże, opaski uciskowe, opatrunki indywidualne, gazy jałowe, plastry w rolce, rękawice nitrylowe, chusty trójkątne, koce termiczne, nożyczki do opatrunków, leki przeciwbólowe dla dorosłych na bazie paracetamolu i ibuprofenu, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci, leki rozkurczowe, syropy przeciwkaszlowe, leki na przeziębienie)
– śpiwory i karimaty (nowe lub w bardzo dobrym stanie)
– musy i wysoko energetyczne produkty (batony, czekolada, odżywki, płyny)
– środki czystości (żele pod prysznic, dezodoranty, szampony, mydło)
– tampony, podpaski, szczoteczki do włosów
– koce (nowe lub w bardzo dobrym stanie)

5. Chcę pomóc w sposób finansowy. Gdzie najbezpieczniej wpłacić pieniądze?

Uruchomiliśmy we współpracy ze Społeczną Szkołą Podstawową STO w Augustowie zrzutkę AUGUSTÓW DLA UKRAINY. Prosimy o wpłacanie środków w pierwszej kolejności tutaj: https://zrzutka.pl/acv8d8

Środki zebrane na zrzutce będą przeznaczone na pomoc osobom, które zostają zakwaterowane w Augustowie. Jeśli zrealizujemy wszystkie potrzeby, pozostałe środki przekażemy organizacjom, które pomagają osobom poszkodowanym. Na bieżąco będziemy informować, na co przeznaczamy zgromadzone pieniądze.

6. Chcę zakwaterować Ukraińców lub zgłosić swoją pomoc jako wolontariusza. Co mam zrobić?

Prosimy w pierwszej kolejności uzupełnij formularz: https://bit.ly/formularz-dla-ukrainy

Tam określisz rodzaj pomocy, jaki jesteś w stanie zaoferować. Za każdy wypełniony formularz bardzo dziękujemy i obiecujemy, że skontaktujemy się z Tobą od razu, gdy Twoja pomoc będzie nam potrzebna.

*(as) Urząd Miejski w Augustowie