W czwartek, 17 marca 2022, o godzinie 12:00 w Urzędzie Miejskim w Augustowie odbyła się konferencja prasowa Burmistrza Mirosława Karolczuka, podczas której podsumowany został pierwszy etap pomocy Ukrainie. W konferencji udział wzięli: burmistrz Augustowa – Mirosław Karolczuk, zastępca burmistrza – Filip Jerzy Chodkiewicz i jeden z licznego grona wolontariuszy – Piotr Olędzki.

Zdjęcie: od lewej Burmistrz Augustowa – Mirosław Karolczuk, zastępca burmistrza – Filip Jerzy Chodkiewicz, wolontariusz – Piotr Olędzki. Fot. augustow.org

– Augustów jako pierwsze miasto w naszym województwie uruchomiło skoordynowaną pomoc dla Ukrainy – przypomniał Burmistrz. Już drugiego dnia wojny na Ukrainie, w Sali konferencyjnej augustowskiego UM zaczęło działać centrum pomocy mieszkańcom Ukrainy. Uruchomione zostały 3 podstawowe etapy pomocy: zbiórka rzeczowa, zbiórka pieniężna i elektroniczny formularz pomocy dla mieszkańców Ukrainy którzy trafili do Augustowa. Na chwilę obecną w tym formularzu jest ok. 1000 konkretnych ofert pomocy zgłoszonych przez mieszkańców Augustowa.  – Jestem z tego bardzo dumny i z serca wszystkim dziękujępowiedział burmistrz Mirosław Karolczuk.

 – Od tygodnia działają w Augustowie zajęcia pozalekcyjne. 28 marca ruszają oddziały przygotowawcze w augustowskich szkołach. Augustów w tej chwili ma w swoim rejestrze 850. uchodźców plus te osoby, które jeszcze oficjalnie się nie zgłosiły – czyli najwięcej w całym województwie podlaskim. Niespełna 30. tys. Augustów przyjął więcej uchodźców niż dziesięciokrotnie większy od Augustowa Białystok, dwukrotnie większe Suwałki, czy sąsiednie Grajewo. (…) W tym miejscu apelujemy do innych samorządów województwa, aby włączyły się aktywnie w tę pomoc. Weźmy na siebie te ciężary proporcjonalnie. Razem i tylko razem jesteśmy w stanie przyjąć to wyzwanie, które jest przed namimówił m.in. zastępca burmistrza Filip Jerzy Chodkiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia naszej videorelacji z dzisiejszej konferencji prasowej.

Bart. / augustow.org