Od soboty mieszkańcy przekazują między innymi żywność, odzież i środki higieniczne.

Fot. Marta Sołtys / RB
Augustów pomaga ukraińskim uchodźcom – relacja Marty Sołtys

Pierwsze transporty darów już wyjechały z Augustowa, a do akcji koordynowanej przez urząd miejski przyłączają się również przedsiębiorcy.

– Do tej akcji przystąpiliśmy z inicjatywy samorządu uczniowskiego. Uruchomiliśmy punkt zbiórki dla matek i małych dzieci. Zbieramy przede wszystkim żywność w słoiczkach, kaszki, mleko w proszku, leki dla maluchów oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla dorosłych. Przyjmujemy również opatrunki, pieluchy, chusteczki nawilżane, butelki do mleka, koce, śpiwory i jakieś ciepłe ubrania. Rzeczy te można przynosić do nas do sali 304. We wtorek późnym wieczorem zostaną one przewiezione do punktu zbiorczego w Chełmie.  

Z ogromnym odzewem spotkała się zbiórka zorganizowana przez Stowarzyszenie Razem Osiągniemy Cel. Prezes organizacji Katarzyna Cwalińska dodaje, że dary mieszkańcy przynosili już w sobotę z rana. 

– Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zbiórkę ogłosiliśmy w sobotę rano, a do południa nasz punkt praktycznie został zapełniony. Dzięki wolontariuszom znaleźliśmy drugi lokal, który również jest już pełen. Od poniedziałku uruchamiamy więc trzecią lokalizację. Zbieramy praktycznie wszystko. 

Burmistrz Mirosław Karolczuk mówi, że od kilku dni otrzymuje bardzo dużo deklaracji pomocy. 

– Bardzo wiele osób czuje potrzebę pomocy. Mamy tak z 15 – 20 aut. Są to zarówno samochody osobowe, jak i takie, którymi będzie można przewieźć dary. Mamy już zgłoszonych ponad 100 miejsc noclegowych. Niektórzy chcą nie tylko dać nocleg, ale również są gotowi żywić uchodźców. Bardzo dobrą decyzją było wysłanie zastępu naszej Ochotniczej Straży Pożarnej na granicę. Chcieliśmy zorientować się w ten sposób, jak wygląda tam sytuacja. Strażacy już nawiązali odpowiednie kontakty. 

W Augustowie dary dla Ukraińców przez cały tydzień można będzie przynosić między innymi do wszystkich szkół podstawowych, do siedziby hufca ZHP, do Bursy Międzyszkolnej, do remizy OSP Lipowiec oraz do biura spółki „Kodrem”.

| red: mik

autor: Marta Sołtys/ radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki