Podziękowania dla pani Ułanowicz.

Przez 30 lat była bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Augustowa i turystów miejscem; 31 grudnia 2021 r. zakończyła swe funkcjonowanie – księgarnia „Atena”. Na kilka godzin przed jej zamknięciem grupka augustowian przyszła, by przekazać pani Teresie Ułanowicz – właścicielce księgarni – pamiątkową księgę z wpisami od wdzięcznych mieszkańców.

Przedstawiciele szkół szczególnie dziękowali za sponsorowanie nagród w konkursach, twórcy za eksponowanie książek lokalnych pisarzy, wszyscy – za życzliwość, pamiętanie o ulubionych autorach i seriach poszczególnych klientów, za trafne podpowiedzi w sprawie prezentów.

W ostatnim dniu roku na placyku przed księgarnią dziękowano pani Teresie i współpracującej z nią przez wszystkie lata pani Małgorzacie Głembockiej słowami okolicznościowej piosenki, nie zabrakło również życzeń od burmistrza Augustowa i APK, a także kwiatów, upominków i transparentu.

Pani Ułanowicz w ostatnich dniach pracy stwierdziła: „Wyjątkowe było to, że nierzadko znałam trzy, a nawet cztery pokolenia rodziny”; książki kupowali u niej dziadkowie, rodzice, dzieci, a niekiedy także wnuki. Gdy dorośli prowadzili długie rozmowy o literaturze, najmłodsi spędzali czas pomiędzy regałami, przeglądając obrazki i czytając, czasami czekał na nich także stolik z kartkami i kredkami.”

Warto pamiętać, że „Atena” włączała się w życie kulturalne Augustowa na wiele sposobów: tutaj odgrywano sceny ze sklepu Wokulskiego podczas Narodowego Czytania „Lalki”, przez dwa dni w ramach projektu „Miłosz odNowa” odbywał się „Stragan z poezją”, podczas którego uczniowie ZSS STO zapraszali dzieci i dorosłych do różnych działań twórczych, zawsze na drzwiach i w witrynach sklepowych księgarni znajdowały się plakaty zapraszające na ważne wydarzenia kulturalne w mieście.

To wszystko już przeszłość. My, czytelnicy możemy na pożegnanie jedynie sparafrazować cytat: „Dziękujemy „Ateno”, że byłaś częścią naszego życia”.

| Joanna Denert