W czwartek, 10 lutego br. w całym kraju obchodzono 82 rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię. Dotknęła ona głównie wojskowych, urzędników państwowych i ich rodziny. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r, funkcjonariusze reżimu komunistycznego ZSRR wywieźli na nieludzką ziemię ok. 400 osób z Augustowa i pobliskich miejscowości.

W Augustowie program uroczystości rocznicowych po raz pierwszy był tak bogaty w wydarzenia towarzyszące. Odbyło się m.in.: złożenie kwiatów w miejscach pamięci, premiera filmu „Trzy ćwierci do śmierci. Ostatnia deportacja”, wspólne zapalenie Światła Pamięci pod Domem Turka i pokaz filmu w technologii VR. Głównym punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów przed Domem Turka, dawnej siedzibie NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.

– Bardzo Państwu dziękujemy – powiedziała w imieniu nielicznych już członków Związku Sybiraków w Augustowie jego Wiceprezes, Pani Barbara Czartoszewska – szczególnie Instytutowi Pileckiego. Do tej pory takich uroczystości nie było. Rocznice obchodziliśmy we własnym gronie, gdzieś w szkole czy kościele. Instytut Pileckiego i Związek Sybiraków – oddział w Augustowie były organizatorami obchodów.

W części obchodów przy Domu Turka mogliśmy wysłuchać przemówień okolicznościowych. Jako pierwszy przemawiał Bartosz Gralicki – pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej. W dalszej kolejności Barbara Czartoszewska – Wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie, Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Mirosław Karolczuk – Burmistrza Miasta Augustowa.

Niżej nagrania audio wystąpień wszystkich wyżej wymienionych.

Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej
Barbara Czartoszewska, Wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie
Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP
Jarosław Szlaszyński, Starosta Augustowski
Mirosław Karolczuk, Burmistrza Miasta Augustowa

Galerie zdjęć z wydarzenia TUTAJ >>>

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4972571336142439&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4972752029457703&type=3

|Bart. / augustow.org