W piątek, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, w Warszawskim Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Prezydent Rzeczpospolitej odznaczył Burmistrza Augustowa – Mirosława Karolczuka Srebrnym Krzyżem Zasługi. Nasz Burmistrz znalazł się w gronie samorządowców z całej Polski, którzy mają szczególne zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego.

Fot. UM w Augustowie

Mała Ojczyzna 

Podczas uroczystości przyznania odznaczeń Prezydent RP podziękował samorządowcom za ich służbę publiczną oraz ciężką pracę dla mieszkańców i dla Rzeczypospolitej.

– Zdaliście egzamin. Zobaczyliśmy coś, co nazywa się prawdziwą subsydiarnością – powiedział Prezydent, nawiązując m.in. do pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom.

– Każdy z Państwa, budując swoją małą ojczyznę na poziomie lokalnym, regionalnym, buduje także każdą cegiełką, którą na co dzień układa, nasz wspólny dobrobyt, dobrobyt całej Polski – podkreśliła głowa państwa

Po pierwsze Augustów 

O kilka słów komentarza poprosiliśmy także odznaczonego Srebrnym Krzyżem Zasługi Burmistrza Augustowa. Mirosław Karolczuk podkreślił, że samorząd, to przede wszystkim współpraca. 

– Samorząd zaczyna się w sercu. W moim sercu gra Augustów. Cieszę się, że zmiany, które zachodzą w naszym mieście zostały docenione przez samego Prezydenta RP i stanowczo podkreślam, że choć odznaczenie przypięto do mojej marynarki, to traktuję je jako nagrodę dla całego zespołu ludzi, z którymi codziennie zmieniamy Augustów na lepsze – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk

Święto samorządu 

Obchodzony 27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem wszystkich samorządowców i osób pracujących w instytucjach samorządowych. Uroczystość upamiętnia pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast, które odbyły się właśnie 27 maja 1990 roku. Działanie władz lokalnych jest ważnym elementem naszego ustroju. Wybierając Burmistrza i Radnych decydujemy o tym, jak rozwija się nasze miasto.  

[*as] Urząd Miejski w Augustowie