2022-02-23, 12:37 Warszawa (PAP)

Zniesienie limitów w sklepach, kinach czy restauracjach poprawi sytuację najemców i zachęci klientów do wizyt w centrach handlowych – powiedział PAP dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztof Poznański odnosząc się do zapowiedzi złagodzenia obostrzeń covidowych.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli zniesienie od 1 marca większości obostrzeń z wyjątkiem izolacji i kwarantanny dla współdomownika, kwarantanny przyjazdowej dla osób bez paszportu covidowego i maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

„Zapowiedziane zmiany witamy z radością i nadzieją na przywrócenie normalności. Nie odnosimy się natomiast do przesłanek epidemiologicznych, nie znamy się na tym i trudno jest nam to komentować” – powiedział PAP w środę dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Jak podkreślił, właściciele galerii handlowych, najemcy, a także klienci czekają na zniesienie obecnie obowiązujących ograniczeń, które utrudniają działalność centrów handlowych. Przypomniał, że obecnie w sklepach obowiązuje limit osób – maksymalnie jedna osoba na 15 m kw., w lokalach gastronomicznych i kinach może być zajętych do 30 proc. miejsc, przy czym do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. Ponadto, w kinach obowiązuje zakaz sprzedaży jedzenia i napojów.

„Zniesienie tych limitów na pewno poprawi sytuację najemców i zachęci klientów do wizyt w centrach handlowych” – stwierdził Poznański.

Według danych PRCH, w styczniu br. odwiedzalność centrów handlowych była o 2 proc. niższa niż w styczniu 2019 r., czyli przed pandemią. W grudniu ub.r. galerie handlowe odwiedziło 12 proc. mniej klientów, natomiast w listopadzie – 5 proc. więcej niż w 2019. „Te wyniki znacząco nie odbiegają od danych o odwiedzalności centrów handlowych przed pandemią. Widać natomiast, że klienci są ostrożniejsi i chodzą do centrów handlowych w mniejszych grupach” – powiedział dyrektor.

Ocenił, że po zniesieniu limitów klienci zaczną wracać do starych nawyków, czyli odwiedzin galerii handlowych w większych grupach. „Normalna działalność restauracji i kin też spowoduje większą chęć do odwiedzania centrów handlowych” – dodał Poznański.

Jak informuje KPRM, od 1 marca nadal będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych – w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ pad/