Przed smogiem w Augustowie i powiecie augustowskim ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mieszkańcy dostali SMS-y z ostrzeżeniem:

UWAGA!

Dnia 24.08 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG).

Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.

W rozmowie dla Polskiego Radia Białystok, Dominik Polesiński z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że ze wschodu dotarł do nas szkodliwy pył.

Pył zawieszony PM10 to cząsteczki pyłu różnego pochodzenia – węglowodory, metale ciężkie, szereg substancji o bardzo trudnych nazwach, ale działających bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. W przypadku tego alertu wszelka aktywność powinna być zaprzestana, nie radzę wietrzyć mieszkań

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje w komunikacie, że pyły docierają do Polski ze wschodu, najprawdopodobniej z terenów suchych i miejsc objętych pożarami.

W ocenie Dominika Polesińskiego sytuację poprawiłyby intensywne opady deszczu.

Bardzo ciężko prognozować rozprzestrzenianie się zanieczyszczenia tego typu. Warunki pogodowe na pewno będą odgrywały dużą rolę. Opad byłby bardzo wskazany, powietrze by się bardzo oczyściło. Póki wiatr będzie miał taki kierunek, jaki ma teraz, to przez kilka dni będą te alerty, będzie to powietrze w Białymstoku i województwie podlaskim złe 

Mateusz Zamajtys z białostockiego biura prognoz mówi tymczasem, że pogoda taka jak dziś utrzyma się przez najbliższe dni.

Ta cyrkulacja z południowego wschodu utrzyma się do końca tygodnia. Przez ten czas będzie napływać do nas ciepłe powietrze. W najbliższych dniach żadnych opadów się nie spodziewamy. Wygląda jednak na to, że w kolejnych dniach zawartość tych pyłów w powietrzu powinna być mniejsza niż dziś

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego radzi ograniczyć wietrzenie pomieszczeń lub mieć zamknięte okna i unikać wysiłku fizycznego na zewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza osób przewlekle chorych na serce, astmę czy płuca. Mogą u nich pojawić się m.in. duszności, kaszel i ból głowy.

Źródło informacji: radio.bialystok.pl/, red.

|Bart.