W sobotę,24 września br. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu 4 Pory Roku JESIEŃ.

Tym razem w programie znalazła się poezja i proza p. Lucyny Jakubiak -Poręby oraz muzyka fortepianowa w wykonaniu ucznia tej szkoły, Mikołaja Michniewicza.

Publiczność, która tego wieczoru wypełniła wszystkie miejsca na widowni, miała możliwość wysłuchania wybranych fragmentów prozy i wierszy czytanych przez autorkę. Mikołaj Michniewicz wykonał 4 utwory fortepianowe F. Chopina.

Kolejny raz, zostaliśmy mile zaskoczeni scenografią. Już nie tylko poezja i muzyka zagościła na wieczorach. W ostatnim okresie towarzyszą im wystawy malarskie, fotograficzne – a w sobotę scena była przyozdobiona kompozycjami z kwiatów i warzyw ogrodowych. Artystyczne kompozycje z naturalnych roślin, specjalnie na tą okazję wykonała znana artystka i poetka, pani Krystyna Żelewska- Mirska.

Program spotkania:

  • Mikołaj Michniewicz – F. Chopin -Walc As-dur op.69 nr. 1,
  • Lucyna Jakubiak -Poręba – proza- marynistyczna,
  • Mikołaj Michniewicz – Mazurek cis-moll op.63nr3,
  • Lucyna Jakubiak -Poręba – poezja o kwiatach (wiersze autorki),
  • Mikołaj Michniewicz – F. Chopin- Polonez gis -moll op. posth.

Koordynatorkami spotkania V edycji z cyklu „Cztery pory roku” były panie

  • Lidia Alicja Karpińska (pomysłodawczyni cyklu),
  • Bożenna Szumska- Niewiadomska.

Organizator:

  • Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie.

Relację z wydarzenia przygotował Augustowski Portal Informacyjny www.augustow.org

Galeria zdjęć na naszym profilu facebookowym TUTAJ >>>

JAKUBIAK LUCYNA

– poetka, autorka opowiadań i reportaży, scenarzystka filmowa, autorka tekstów piosenek i wierszy dla dzieci.

Urodzona w Augustowie, studia humanistyczne ukończyła w Warszawie. Silny związek z Wybrzeżem i morzem zaowocował prozą marynistyczną, nagrodą w konkursie na „Pamiętniki Ludzi Morza” i książką Takie to już miłowanie. Jest autorką scenariusza, dialogów, tekstów piosenek do filmu „Penelopy”.

Niezwykłą rolę W Jej twórczości odgrywa przyrodą, piękno lasów i jezior Augustowskiej Krainy. Uroda kwiatu, ulotność chwili, przemijanie, to treść podwójnego wydania tomiku Ogrodzie mój…

Skrzydłem motyla. Wiersze dla Przyjaciół, to książka o przyjaźniach, miłości i urodzie codzienności, nasycona ciepłem i szacunkiem dla drugiego człowieka, jego życia, emocji i wspomnień.

Od lat Lucyna Jakubiak tworzy swój cykl „Kalendarz imion polskich” krótkie, trafne, dowcipne wizerunki poetyckie imion. Ozdabiane wianuszkiem naturalnych kwiatów tworzą małe dzieła sztuki. Bez kwiatów, miłości i muzyki żyć nie sposób! Oto motto autorki.

Pani Lucyna Jakubiak jest laureatką dorocznej nagrody literackiej Wydawnictwa i Czasopisma „ARS-pro MEMORIA”2015 r.” za poezję kunsztownych metafor, lirycznych uniesień i harmonii ludzkiej egzystencji połączonej z bijącym sercem natury”

– Redaktor Naczelny ARS pro MEMORIA- Starachowice 28 lipca 2015

MIKOŁAJ MICHNIEWICZ

Mikołaj Michniewicz urodził się 17 lipca2010 roku w Augustowie. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem mgr Anetty Pękali w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Szybki rozwój umiejętności i talentu w krótkim czasie zaowocował licznymi nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach, m.in.:

nagroda Grand Prix na XX Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2019), I miejsce na Konkursie Instrumentalnym „Wy-Grajcie Razem” w Nowym Dworze Mazowieckim (2022), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Zimowe impresje ” w Krakowie (2021), III miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym – Augustów 2022, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Paderewski in Memoriam ” w Nowym Sączu (2021), laureat II miejsca na Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Pianistycznym i Kameralnym im. Marii Szymanowskiej i Karola Kurpińskiego w Kutnie (2021) oraz II miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie (2019).

Dzięki osiągniętym sukcesom został zaproszony do występu „Kwadranse Muzyczne w Żelazowej Woli. Laureaci Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych ” (2022) organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Stypendysta Marszałka województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Augustowa.

(i)

|Bart.