Burmistrz Miasta Augustowa serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania Dni Augustowa. W programie szereg wydarzeń, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Rozpoczniemy w piątek 27 maja otwarciem wystawy exlibrisów z kolekcji Juliusza Szczęsnego Batury w budynku Urzędu Miejskiego w Augustowie, a zakończymy w niedzielę 29 maja koncertem zespołu, który wygrał ostatnie głosowanie mieszkańców na muzyczną gwiazdę Dni Augustowa.
Wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

APK

Zapraszamy i przedstawiamy szczegółowy harmonogram wydarzeń:

27.05.2022 (piątek)

15:00

Otwarcie wystawy exlibrisów z kolekcji Juliusza Szczęsnego Batury – Urząd Miejski w Augustowie, ul. Młyńska 35

Juliusz Szczęsny Batura – urodzony 20 listopada 1953 roku w Augustowie. W roku 1977 uzyskał magisterium z matematyki w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1986 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu bezterminowe uprawnienia artysty grafika. Od 1987 roku pracuje kolejno jako instruktor plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Augustowie, nauczyciel Społecznej Szkoły Podstawowej w Augustowie i Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach. W latach 1992–1997 był stałym współpracownikiem „Edukacji i Dialogu” (miesięcznika STO w Warszawie). Współpracował z „Foto Kurierem” w Warszawie (pismem użytkowników sprzętu fotograficznego). W latach 1984–2007 wykonał ponad 200 kukieł oraz dekoracje dla Dziecięcego Teatru Lalkowego „Bajama” w Augustowie, prowadzonego przez jego żonę – Blankę. Zilustrował kilkanaście książek.

„(…)ma na swoim koncie ponad tysiąc trzysta ekslibrisów, sto sześćdziesiąt wystaw zbiorowych i prawie pięćdziesiąt indywidualnych. To sprawia, że jest grafikiem bardzo rozpoznawalnym. W ekslibrisowej twórczości wyróżnia się charakterystycznym stylem. Prosta kreska, idealna kompozycja i nienaganne liternictwo powodują, że jego prace rozpozna nawet początkujący kolekcjoner. Ulubionymi technikami artysty są linoryt i plastykoryt. Studiując jego prace można odnieść wrażenie, że techniki te opanował do perfekcji, wydobywając z nich wszystkie walory.” [Michał Witak]

18:00

Nadanie Praw Miejskich przez Króla Zygmunta Augusta

18:15

Przekazanie kluczy do bram miasta – wystąpienie Burmistrza Mirosława Karolczuka

18:30

Występy augustowskich wykonawców – Rynek Zygmunta Augusta

W programie:

Dzieci i Młodzież pod opieką instruktorską Martyny Kotarskiej

Duet z Przypadku – Dorota Bujnowska i Emil Kulbacki

Studio Wokalno-Artystyczne Monifonika – Monika Dobrowolska

20:00

Koncert THE BACKWARDS – największe przeboje THE BEATLES  – Rynek Zygmunta Augusta

THE BACKWARDS – najdoskonalszy europejski zespół odtwarzający pełną twórczość grupy The Beatles – od Beatlemanii do rozbudowanych aranżacji z ostatnich płyt (Sgt. Pepper, Abbey Road, Let It Be), których nawet sami The Beatles nigdy nie wykonali publicznie.

Zespół powstał w 1996 roku w Koszycach na Słowacji. Do dnia dzisiejszego The Backwards zagrali kilka tysięcy entuzjastycznie przyjętych koncertów w Europie (Francja, Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Węgry, Hiszpania, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja) i USA (koncerty w 24. Stanach), występowali w programach telewizyjnych, radiowych i produkcjach teatralnych. Ich musicalowy show “Beatles Legends” cieszył się taką popularnością w Czeskiej Pradze, że nie schodził z afisza przez rok.

28.05.2022 (sobota)

12:00 – 19:00

Dzień Dziecka w Augustowie

Miasteczko w stylu Country zaprasza dzieci – dobra zabawa na Dzikim Zachodzie i moc wrażeń gwarantowana – błonia nad rzeką Nettą

W programie, m.in.:

– duże dmuchańce,

– konkursy dla dzieci,

– mega klocki,

– malowanie twarzy,

– pokaz iluzji,

-wata cukrowa i popcorn.

16:00

Uroczyste wręczenie Medali „Za zasługi dla miasta Augustowa” – sala widowiskowa MDK

29.05.2022 (niedziela)

15:00

Pozytywny Marsz Kobiet ze Stowarzyszeniem Pozytywka – start z Rynku Zygmunta Augusta.

Spotykamy się pod Kolumną Zygmunta Augusta skąd pomaszerujemy na Piknik profilaktyczny, na którym będziemy uczyć samobadania piersi oraz rozmawiać o profilaktyce nowotworów. Ponadto, w programie liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Niezbędnik uczestnika marszu to pozytywne nastawienie oraz różowy element stroju.

18:30

Koncert THE BOARS – Rynek Zygmunta Augusta

Zespół w składzie – Bartosz Gajewicz (perkusja), Tomasz Kopecki (wokal, gitara elektryczna), Wojciech Łabacz (gitara elektryczna) i Sebastian Szyperek (gitara basowa) jest laureatem Rockowań 2019. Dotychczas nagrali 4 utwory, które usłyszeć można na antenie podlaskich rozgłośni radiowych. Koncertują w Augustowie i Suwałkach oraz w innych odleglejszych miejscowościach regionu chętnie angażując się w działalność charytatywną. Pracują nad nagraniem debiutanckiej płyty

20:00

Koncert LADY PANK – Rynek Zygmunta Augusta

Zespół Lady Pank to jeden z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych. Powstał we Wrocławiu, we wrześniu 1981 roku, z inicjatywy gitarzysty i kompozytora, Jana Borysewicza związanego wcześniej z grupą Budka Suflera. Drugim z założycieli Lady Pank był Andrzej Mogielnicki – główny autor tekstów piosenek zespołu. Wokalistą Lady Pank jest Janusz Panasewicz.

Zespół wydał ponad 20 płyt i dziesiątki przebojów, m.in. „Tańcz głupia, tańcz”, „Mniej niż zero”, „Wciąż bardziej obcy”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Vademecum skauta”, „Tacy sami”, „Zostawcie Titanica”, „Mała wojna”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Na co komu dziś”, „Znowu pada deszcz”, „Na granicy”, „Stacja Warszawa”, „Strach się bać”, „Dobra konstelacja”. Augustowski koncert będzie doskonałą okazją, by ponownie usłyszeć ich przeboje na żywo.