2022-02-19, 10:24 Warszawa (PAP)

Do końca miesiąca obowiązuje prewencyjny – pierwszy stopień alarmu w cyberprzestrzeni wprowadzany, żeby zwiększyć czujność administratorów sieci komputerowych – powiedział w sobotę PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Fot. PAP/Grzegorz Micha³owski

Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA-CRP oznacza, że osoby odpowiedzialne za systemy teleinformatyczne w instytucjach państwowych i obiektach infrastruktury krytycznej muszą wprowadzić dodatkowe mechanizmy monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom – wyjaśnił.

Pierwszy stopień alarmowy w cyberprzestrzeni ALFA-CRP premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju od godz. 23.59 15 lutego do godziny 23.59 w poniedziałek 28 lutego. O tej decyzji premiera informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Żaryn powiedział PAP, że wniosek o wprowadzenie tego podstawowego stopnia został skierowany przez szefa ABW do premiera w związku z ryzykiem wystąpienia zagrożeń w cyberprzestrzeni. Zaznaczył, że wniosek bazuje na wewnętrznych analizach ABW dot. bieżącej sytuacji.

Z informacji PAP wynika, że wprowadzenie tego stopnia alarmowego miało związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną i atakami cybernetycznymi na Ukrainie.

Rzecznik nie chciał precyzować tych przesłanek.

Alarm CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

Wprowadzenie tego stopnia alarmowego oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

Ostatnio w 2021 r. alarm ALFA-CPR obowiązywał podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ IGF (Internet Governance Forum) – od 6 grudnia do 10 grudnia a w 2022 r. – między 8 a 23 stycznia – po ataku na ukraińskie strony rządowe, gdy zablokowanych było blisko 70 serwisów.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ ok/