18 października br. został sfinalizowany pierwszy etap inwestycyjny i wyłoniono wykonawcę przebudowy i rozbudowy tzw. Domu Turka w Augustowie, gdzie Instytut Pileckiego tworzy Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego, fot. Instytut Pileckiego

Na początku stycznia, tuż po objęciu stanowiska dyrektora Instytutu Pileckiego, prof. Magdalena Gawin obiecywała, że przyspieszą procesy inwestycyjne.

„Nie przewidywaliśmy jednak, że w lutym wybuchnie wojna. Po napaści Rosji na Ukrainę z jednej strony budowa muzeum okazała się trudniejsza, z drugiej strony cały zespół bardzo zmobilizował się, bo Obława Augustowska to także rosyjska zbrodnia przeciw Polakom, nieukarana i nierozliczona. Dlatego pracowaliśmy ciężko i na pełnych obrotach, żeby Dom Obławy powstał. Proces budowy zainicjował Premier Mateusz Morawiecki i Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Od początku sekundowali mu parlamentarzyści, zwłaszcza Minister Jarosław Zieliński, dzięki któremu obchodzimy ogólnopolski Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Bardzo dobrze układa się nasza współpraca z lokalnym samorządem i mieszkańcami, którzy trzymają kciuki za powodzenie naszej misji.

Największy dług wdzięczności mamy wobec Rodzin Ofiar, społeczników Augustowa i Suwalszczyzny, którzy przechowali pamięć o tamtych wydarzeniach, prowadzili wiele działań na własną rękę. Idziemy po ścieżkach wytyczonych również przez wybitnych Warszawiaków – profesora Tomasza Strzembosza i red. Alicję Maciejowską. Mamy świadomość, że nie jesteśmy pierwsi, ale korzystamy z wysiłku i pracy tych, którzy byli przed nami. Czeka nas ogrom zadań. Chcemy stworzyć atrakcyjną placówkę edukacyjną i miejsce międzypokoleniowych spotkań. Pamięć nie jest obciążeniem, ale wyzwaniem dla młodych pokoleń Polaków. Rozpoczynamy budowę!”

– mówi prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego.

| Instytut Pileckiego w Augustowie