DKF KINOCHŁON zaprasza na ósmą edycję wydarzenia pod nazwą „Namiary na Oscary” – w ostatnich dniach marca pokażemy Państwu filmy, które ścigają się o statuetkę w najważniejszych kategoriach. To trzy dni z rewelacyjnym kinem, dobrym prowadzącym i fantastycznymi gośćmi. Mamy nadzieję, że wieczory od 28. do 30. marca spędzimy wspólnie w augustowskim kinie Iskra (ul. 3 Maja 38). Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:

28.03.2022 (poniedziałek), 18:30

Przegląd otworzymy filmem, który walczy o statuetkę w czterech kategoriach: Najlepszy, Najlepsza Scenografia, Najlepsze Kostiumy i Najlepsze Zdjęcia – „Zaułek Koszmarów” Guillermo del Toro.

Mroczny kryminał w gwiazdorskiej obsadzie: Bradley Cooper, Rooney Mara, Cate Blanchett, Willem Dafoe, Toni Collette oraz Ron Perlman to gwarancja udanego wieczoru! Na ekranie niezwykłe małżeństwo, czyli telepata i jasnowidzka, postanawiają odmienić swoje życie i zaczynają wykorzystywać naiwność nowojorskich elit. Wkrótce jednak sprawy jednak zajdą o krok za daleko, gdy pod wpływem tajemniczej psychiatry. Zdecydują się oszukać groźnego finansowego potentata. Jak zakończy się ta historia? Przekonajcie się razem z nami.

Gość pokazu: Sebastian Smoliński – krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie”. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 i 2021 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej.

29.03.2022 (wtorek) – godz. 18:30

Drugi dzień naszych Namiarów będzie należał do „Najgorszego człowieka na świecie” – norweskiej komedii romantycznej nominowana do Oscara w dwóch kategoriach: Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Główna bohaterka tej produkcji, Julie, wkrótce kończy trzydzieści lat. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu… Jak potoczą się jej dalsze losy?

Gość pokazu: Anna Tatarska – krytyczka i dziennikarka filmowa, absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o mediach Uniwersytetu Łódzkiego, współprowadzi „Ilustrowany Magazyn Wężowy”, współpracuje z magazynami „Kino”, „Zwierciadło”, „Activist”, „ELLE” oraz z portalami Stopklatka.pl i film.wp.pl.

30.03.2022 (środa) – godz. 18:30

Przegląd Namiary na Oscary zamkniemy filmem   Maggie Gyllenhaal pt. „Córka”, nominowanego do Oscara w kategoriach: Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa: Olivia Colman i Najlepsza Aktorka Drugoplanowa: Jessie Buckley oraz Najlepszy Scenariusz Adaptowany.

Za sprawą tej produkcji wybierzemy się z Ledą (w tej roli Olivia Colman) na wakacje do Grecji. Gdzie kobieta pragnie wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jej jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

Gość pokazu: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – Zwierz Popkulturalny, prowadzi jednego z najpopularniejszych blogów popkulturalnych w Polsce. Niemal codziennie zamieszcza recenzje filmów, seriali, rozważania o popkulturze, biografie aktorów i wiele innych kulturalnych treści. Jest absolwentką historii i socjologii. Pisze doktorat w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Autorka książek „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” oraz „Zwierzenia popkulturalne”.

Przez wszystkie oscarowe dni przeprowadzi nas i naszych gości, jak zawsze podczas Namiarów na Oscary, Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Nagrodach Akademii Filmowej i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów, także w tym roku przyjedzie do nas niemal wprost z telewizyjnego studia transmitującego tegoroczną uroczystość. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje „Filmie”, „Kinie”, „dwutygodnik.com”, „filmweb.pl”, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Bądźcie z nami i bawcie się… oscarowo! Szczegóły na temat filmów i gości Przeglądu znajdziecie na naszej stronie internetowej.

APK – DKF KINOCHŁON

– – –

Bilety i cennik:

Bilet na pojedynczy seans: 15 zł

Karnet na Namiary na Oscary (3 seanse): 40 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.