Od poniedziałku, 21 marca funkcjonuje specjalna infolinia ZUS na której można uzyskać informacje dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r.
z powodu wojny. Infolinia jest w języku ukraińskim
i polskim, obsługują ją m.in. uchodźcy z Ukrainy. Tylko pierwszego dnia zadzwoniło na nią blisko 850 osób.

– Połączeń było bardzo wiele. Konsultanci odebrali ich łącznie 845, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Największa ilość pytań dotyczyła jakie świadczenia przysługują z ZUS-u, a także co trzeba zrobić, aby złożyć wniosek. Z takim zapytaniem zwróciło się362 klientów. 88 osób chciało wiedzieć, kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 telefonujących w jakim terminie należy złożyć wniosek. Dzwoniący najbardziej zainteresowani byli wnioskiem 500 plus. Klienci pytali również jak zarejestrować profil na PUE ZUS. 78 osób było zainteresowanych rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych.

Najczęściej jednak klienci pytali o Kartę Polaka, czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS-u, jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek, czy też w jaki sposób złożyć wniosek. – Byli również zainteresowani, co powinni zrobić, jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską. Wątpliwości dotyczyły również sytuacji czy świadczenia będą nadal przysługiwały, jeśli przekroczą granicę z innym państwem – wymienia rzeczniczka.

Klienci pytali również o sprawy, które są w kompetencji innych instytucji np. gmin czy banków. Zapytania dotyczyły, jak założyć konto w banku dla obywatela Ukrainy, czy jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać jednorazową zapomogę w kwocie 300 zł.

Dzwoniąc na infolinię ZUS 22-444-02-55 można uzyskać informacje w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.  Konsultanci wyjaśnią, jak zarejestrować profil na PUE ZUS, wypełnić a także wysłać wniosek o świadczenie. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.00 (opłata według stawek operatorów).

Informacje w języku ukraińskim są również dostępne na stronie internetowej Zakładu. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku