Instytut Pileckiego zaprasza na wyjątkowy Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Od 9 do 12 lipca na mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny czekać będzie szereg wydarzeń kulturalnych. Koncert, punkt rekonstrukcji cyfrowej rodzinnych zdjęć, warsztaty genealogiczne, piknik edukacyjny, pokaz filmu, plenerowy wernisaż wystawy, Marsz Pamięci i wiele więcej. Sprawdź, co Instytut Pileckiego przygotował na tegoroczne obchody!

Sobotni piknik i koncert nad rzeką

W sobotę 9 lipca o godz. 10 na Rynku Zygmunta Augusta rozpocznie się piknik edukacyjny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! Na najmłodszych będzie czekać specjalna strefa dla dzieci. Ci starsi zaś będą mogli skorzystać z punktu rekonstrukcji zdjęć. Wystarczy przynieść stare, rodzinne zdjęcie – a specjaliści z Instytutu przywrócą im dawny klimat i blask. W trakcie pikniku będzie można także wziąć udział w warsztatach, dzięki którym dowiemy się jak tworzyć drzewo genealogiczne oraz jak archiwizować rodzinne pamiątki lub odwiedzić plenerową księgarnię Instytutu. Podczas pikniku premierę będzie miała także karciana gra “Konspiracja”, w której uczestnicy wcielą się w polskich konspiratorów z czasów II wojny światowej. Ale to nie koniec! Piknik to wyjątkowa okazja, aby spotkać się ze świadkami historii i posłuchać ich bezcennych relacji i wspomnień o Obławie Augustowskiej. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć strefa gastronomiczna.

W sobotę wieczorem o godzinie 20:30 na Błoniach rzeki Netty odbędzie się wyjątkowe muzyczne widowisko. Podczas koncertu LIPCOWI będzie miała miejsce premiera unikalnego materiału muzycznego zespołu Żurkowski. Artyści młodego pokolenia wykonają 10 zupełnie nowych utworów inspirowanych autentycznymi losami ofiar Obławy Augustowskiej. Na scenie wspólnie z zespołem ŻURKOWSKI wystąpią: Swiernalis, Robert Cichy, Meek, Oh Why? Ana Andrzejewska, Olena Yanchuk – Rosava.

A już niedługo, 1 lipca odbędzie się premiera singla promującego projekt muzyczny „Lipcowi”, który powstał we współpracy zespołu ŻURKOWSKI i Instytutu Pileckiego. Jest to zupełnie nowy utwór – z unikalną muzyką i tekstem, do którego inspirację stanowiła jedna z augustowskich historii dotyczących Obławy.

Kino plenerowe i historyczny spacer po Augustowie

10 lipca Instytut Pileckiego zaprasza na wieczorny pokaz filmu. Tuż po zmroku, o godzinie 21:00 w Podwórzu Augustowskich Placówek Kultury, przy Rynku Zygmunta 9 obejrzymy film dokumentalny “A może tego nie wolno mówić” w reż. Jacka Petryckiego. Autor filmu, jeszcze w latach 80. dotarł do rodzin osób zaginionych w Obławie i zebrał ich relacje. Następnie taśmy filmowe wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.

A już 11 lipca w trakcie spaceru “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej” będzie można usłyszeć opowieść o Augustowie czasów okupacji i dowiedzieć się, gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy. Startujemy o godzinie 18:00 spod Kolumny na Rynku Zygmunta Augusta.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Punktem kulminacyjnym Festiwalu LIPCOWI jest 12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddajemy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów. Program obchodów rozpoczyna się o godzinie 16:00. Zapraszamy na Błonia nad rzeką Nettą, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej.

Następnie o godzinie 17:00 z Błoni nad rzeką Nettą w kierunku Domu Turka, wyruszy po raz pierwszy ulicami Augustowa – Marsz Pamięci Obławy Augustowskiej. Zachęcamy wszystkich augustowian i gości miasta do wzięcia udziału w marszu, aby wspólnie przywołać pamięć o ludziach, którym Sowieci odebrali życie latem 1945 r. Po marszu, pod “Domem Turka” – dawną siedzibą NKWD i UB zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Nieopodal Domu Turka, w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar z lipca 1945 r.

|Instytut Pileckiego