Rynek pracy faworyzuje młodych pracowników. Znalezienie zatrudnienia po 40-tce nie jest łatwym zadaniem. A to właśnie wtedy kobiety mogą pozwolić sobie na rozpoczęcie pracy, jeśli przez poprzednie lata zajmowały się dziećmi. Co w sytuacji, kiedy nasza sytuacja życiowa zmusiła nas do podjęcia pracy w późniejszym wieku?

Co zmusza dojrzałych ludzi do podjęcia nowej kariery? 

Istnieje wiele czynników, dlaczego ludzie chcą podjąć nową pracę po 40-tce. Lata doświadczenia w jednym zawodzie czy wykonywanie tych samych czynności dzień w dzień może stać się żmudne i spowodować wypalenie zawodowe. Nie każdy tego doświadczy, bo są osoby posiadające ciekawą pracę z dobrze rozwiniętą karierą. Lecz poczucie wypalenia zawodowego jest poważną sprawą. Z jednej strony praca na pełen etat w danym zawodzie/zakładzie zapewnia nam stabilność i bezpieczeństwo, ale zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w stanie wykonywać tę pracę przez kolejne 20 lat.  

Drugim powodem decydującym o znalezieniu pracy w późniejszym wieku jest sytuacja życiowa. W większości przypadków matka zostaje z dziećmi w domu, kiedy są małe. W kolejnych latach kobiety mogą zadecydować czy będą kontynuowały wychowywanie dzieci czy wolą podjąć zatrudnienie. Wszystko jest uzależnione od personalnej sytuacji i czynników wchodzących w skład podejmowanej decyzji. Z podobnymi rozterkami życiowymi stykają się osoby opiekujące się schorowanymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny. W późniejszych latach mogą wyrazić zainteresowanie podjęciem pracy, ale co ich czeka? Bez kwalifikacji, doświadczenia i późnego startu nie mają wielu możliwości. Nie oznacza to, że jest ich brak. Wystarczy sprawdzić praca w Suwałkach na Gowork.pl po dziesiątki opcji dodawanych codziennie. 

Praca Suwałki – gdzie szukać zatrudnienia po 40-tce? 

Miasto jest zamieszkiwane przez niespełna 70 tys. ludzi, z czego 52,2% stanowią kobiety, a 47,2% to mężczyźni. Średni wiek to 41,1 lat. Stopa bezrobocia we wrześniu 2022 roku wyniosła 5,4%, co jest dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że w województwie podlaskim bezrobocie osiągnęło 7,2%.  

źródło:https://bialystok.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_podlaskie/portrety_miast/miasto_suwalki.pdf

Miasto opiera swoją gospodarkę na przemyśle: budowlanym, drzewnym, papierniczym, maszynowym i meblarskim. Oferty pracy w tych dziedzinach będą pojawiać się najczęściej. Posiadając kwalifikacje i doświadczenie, mamy większą szansę na znalezienie zatrudnienia niż osoby kończące szkoły. Wynika to z tego, że pracodawcy wolą osoby, które są mają dłuższy staż i nie trzeba ich trenować. W końcu za treningi i szkolenia trzeba płacić pieniędzmi i czasem. Przykładowe profesje w których doświadczenie może znaczyć więcej niż wiek to: 

  • elektryk 
  • operator maszyn 
  • mechanik 
  • monter
  • kierowca 
  • krawiec 
  • fryzjer 

Paca w Suwałkach bez doświadczenia 

Nie posiadając kwalifikacji lub doświadczenia, nie możemy oczekiwać dobrze płatnej pracy. I to się tyczy każdego, bez względu na wiek. Oferty pracy rzadko podają wymagania wiekowe w ogłoszeniach, lecz z pewnością faworyzują osoby młodsze. Jest to krzywdzący zwyczaj, ponieważ osoby w późniejszym wieku mają zwykle do zaoferowania więcej. Opiekując się dziećmi lub osobami starszymi mogą pochwalić się wieloma cechami, które powinny zostać docenione przed potencjalnego pracodawcę: elastyczność, troska, pracowitość, empatia, umiejętność pracy z ludźmi, cierpliwość, praca pod presją i wiele innych. Charakterystyki te znajdą zastosowanie np. w branży medycznej jako opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, czy w dziale obsługi klienta jako przedstawiciele handlowi.  

Praca w Suwałkach oferuje zatrudnienie w różnych branżach. Nie posiadając doświadczenia znajdziemy pracę w sklepie lub jako pomoc kuchenna. Jeśli jednak brak kwalifikacji nas martwi i chcemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, szkoły i zakłady doskonalenia zawodowego zapewniają kursy w różnorodnych dziedzinach. Powiatowy Urząd Pracy oferuje bezpłatne szkolenia dla osób bezrobotnych. Jednym z najbardziej pożytecznych kursów, jaki osoby po 40-tce mogą uzyskać to kursy komputerowe. Posiadając wiedzę o podstawowych programach i ich użyciu, nasze szansę na zatrudnienie rosną.  

Praca Suwałki – jak szukać 

Rejestracja w urzędzie pracy jest jednym z pierwszych kroków jakie powinniśmy podjąć. Najbardziej popularną metodą jest korzystanie z Internetu. Wpisując w wyszukiwarkę frazy praca Suwałki spotkamy się z setkami ogłoszeń. Porównując oferty zdobywamy rozeznanie, gdzie możemy starać się o zatrudnienie. Używając filtrów wybieramy jaki rodzaj umowy chcemy dostać, tryb pracy, czy interesuje nas praca na pełen etat lub pół etatu. Oprócz tego warto rozglądać się za ofertami wywieszonymi w witrynach sklepowych, restauracjach i kawiarniach. 

Praca w Suwałkach dla osób powyżej 40-go roku życia istnieje. Niestety osoby w tym wieku nie mają lekko z jej znalezieniem. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie CV i listów motywacyjnych. Nie można pozwolić pracodawcom na lekceważenie wyłącznie z powodu wieku. Jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, pewność siebie i znajomość firmy pomogą nam zdobyć zatrudnienie. 

– Artykuł sponsorowany

[*as]