W grudniu ma zapaść decyzja czy mieszkańcy Suwalszczyzny będą jeździli do Białegostoku drogą ekspresową. Chodzi o połączenie międzynarodowych tras Via Carpatia oraz Via Baltica.

Grafika: augustow.org

Ma ono przebiegać albo przez Ek, albo drogą S8 ze stolicy naszego województwa do Augustowa. Ten drugi wariant poparł niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński. O tej drodze mówił gość Studia Suwałki – poseł Jarosław Zieliński.

– Mam nadzieję, że to posiedzenie KOPI zakończy się wskazaniem wariantu, który, nawiasem mówiąc, cieszy się wsparciem nie tylko moim, innych parlamentarzystów, samorządowców czy przedsiębiorców, ale też ekspertów. Taki wariant wskazał również zespół specjalistów, który przygotowywał analizę w tej sprawie na zlecenie GDDKiA. Natomiast wsparcie prezesa Kaczyńskiego ma znaczenie polityczne i powinno być przesądzające.

Poseł Zieliński zauważa jednak, że póki nie ma ostatecznej decyzji, sprawa nie jest rozstrzygnięta. Tym bardziej, że wariant ełcki także ma swoich zwolenników.

– Nie rozumiem stanowiska niektórych osób z ministerstwa infrastruktury. Słyszałem ostatnio wypowiedź ministra, że preferowany jest ten drugi wariant, Ta droga prawdopodobnie też jest potrzebna, ale budowana nie powinna być w pierwszej kolejności. Gdyby się tak stało, byłbym wręcz zdumiony.

Po wybraniu wariantu, w pierwszym półroczu przyszłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złoży wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Zapoczątkuje to budowę drogi.

| red: mik

autor: Jakub Mikołajczuk/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/