Augustowskie Placówki Kultury oraz Fundacja Słowo i Obraz zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Kawiarenka Literacka” – spotkanie z Józefą Drozdowską, augustowską poetką, bibliotekarką, regionalistką i animatorką życia literackiego.

27 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) z poetką porozmawia Janina Osewska.

Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

APK

Józefa Drozdowska – ur. 18.04.1954 w Jeziorkach koło Augustowa. Poetka, współredaktorka antologii oraz tomików poetyckich, autorka prac dotyczących Suwalszczyzny, małych form prozatorskich i dziennikarskich; bibliotekarka, regionalistka, animatorka życia literackiego. Debiutowała w 1978. Opublikowała m.in. kilka tomików wierszy i książek dla dzieci, książkę prozatorską; opracowała sama lub we współpracy kilkanaście książek, w tym szesnaście zbiorów wierszy z cyklu „Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce”. Wiersze zamieszczała w czasopismach, antologiach, podręcznikach szkolnych i Internecie. Były też emitowane na antenie Polskiego Radia. Tłumaczono je na język białoruski i esperanto.

W 1997 otrzymała nagrodę literacką Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach za tomik wierszy dla dzieci „Rozmowy z Izabelką”, w tym samym roku książka ta nominowana była do Nagrody Literackiej „Głosu Nauczycielskiego “. Była współredaktorką czasopism „Esse” i „Ad-Esse”, współpracowała z „Martyrią. Miesięcznikiem Diecezji Ełckiej” oraz była stałym współpracownikiem „Przeglądu Augustowskiego”. Należy do Związku Literatów Polskich, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku oraz Jamińskiego Zespołu

Indeksacyjnego. Mieszka w Augustowie.

Jest autorką książek:

Tomiki poetyckie:

Dolina mojej rzeki (Suwałki 1988), Miejsce zamieszkania (Białystok 1992), Rzeka Siloe (Białystok 1998), Do cykorii podróżnika (Warszawa 2011), w serii Kajetów Starobojarskich: Wyjaśniając siebie (Białystok 2010) (wspólnie z Eugeniuszem Szulborskim i Reginą Świtoń) oraz Wiodą nas drogi (Białystok 2017) (wspólnie z Ireną Grabowiecką i Marią Roszkowską). Jest też autorką wspólnie z Bożeną Diemjaniuk i ks. Jerzym Sikorą książki: Powołany. Antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu (Augustów-Rajgród 2012),

Książki dla dzieci:

Rozmowy z Izabelką (Suwałki 1996) Szpaki dziwaki (Białystok 1998), Jeżyk (Suwałki 2003, proza), Kocie pacierze (Augustów 2012), Marcinkowa bajka (Białystok 2019);

Proza: Opowieści z domu pod topolą (Twardy Róg 2018);

Inne: Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach (Augustów 2001; biobibliografia) oraz w autorskim opracowaniu Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej (Augustów 1997), Miesiące: etymologia, przysłowia, święta (Augustów 2001).

Antologie (współredaktorka):

Augustowscy ułani. Wybór utworów inspirowanych dziejami 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego (Augustów 2017) (wspólnie z Ireną Baturą i Bożeną Diemjaniuk), Tak zwyczajnie na śmierć. O bł. Mariannie z Lipska nad Biebrzą. 1888-1943 (Kurianka 2018) (wspólnie z Krzysztofem Anuszkiewiczem i Bożeną Diemjaniuk).