Za nami kolejny, pełen wydarzeń, czerwcowy weekend w Augustowie. W piątek rozpoczęliśmy trzydniowy turniej Sparta Cup 2022, w którym młodzi piłkarze sprawdzali swoje umiejętności w sportowej rywalizacji. W sobotę Fundacja Słowo i Obraz obchodziła 3. urodziny, zaś w słoneczną niedzielę mogliśmy podziwiać Jubileuszową Wystawę Koni Zimnokrwistych oraz oficjalną prezentację Mapy Sensorycznej Augustowa „Tutaj”. W niedzielę o 12 odbyły się też Obchody 81. Rocznicy Trzeciej Deportacji Mieszkańców Ziemi Augustowskiej na Syberię.

Sparta CUP 2022

To już czwarty turniej Sparta Cup w Augustowie. Zawody są poświęcone pamięci zmarłego dyrektora AKS Sparta Augustów – Romualda Kabrońskiego. W rywalizacji wzięło udział ponad 300 zawodników. Turniej otworzył Burmistrz Mirosław Karolczuk, a w oficjalnym wręczeniu pucharów i medali wziął udział Zastępca Burmistrza Filip Chodkiewicz. Wszystkim zawodnikom gratulujemy!

3. Urodziny Fundacji Słowo i Obraz

Fundacja Słowo i Obraz, to inicjatywa augustowskiej poetki Janiny Osewskiej, która zajmuję się promowaniem i wspieraniem lokalnych talentów. Podczas sobotnich uroczystości Pani Janina odebrała z rąk Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Po trzech latach działania, fundacja może pochwalić się wieloma dokonaniami.

– Dziękuję za pracę Fundacji. Ciszę się, że mamy w Augustowie instytucje, które promują lokalnych twórców oraz integrują różne środowiska. Działalność fundacji oraz Pani Janiny Osewskiej ma dużą wartość dla Augustowa – powiedział Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk.

W ramach akcji „Wiersze w mieście” poeci, po zakończeniu części oficjalnej, wyruszyli w miasto, aby zaprezentować swoje dzieła mieszkańcom i turystom oraz podarować im rękopisy.

X Wystawa Koni Zimnokrwistych

W niedzielę odbyła się jubileuszowa X Wystawa Koni Zimnokrwistych. Był to czempionat rocznych i dwuletnich koni. Wśród zwycięskich koni znalazły się: Dragon, Ariel, Leda oraz Lenora. Choć te imiona pewnie nie wszyscy kojarzą, to zapewniamy, że zwierzęta prezentowały się znakomicie.

– Cieszę się, że pasja hodowców koni jest doceniana oraz popularyzowana. Miasto zawsze chętnie wspiera tę inicjatywę – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk.

Obchody 81. Rocznicy Trzeciej Deportacji Mieszkańców Ziemi Augustowskiej na Syberię

Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Po mszy odbyło się oficjalne odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika pamięci. Pomysłodawcą powstania monumentu jest Barbara Czartoszewska, Wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie. Obok pomnika posadzono Dąb Pamięci. Podczas uroczystości rozdano odznaczenia – medale „Pro Bono Poloniae”, medale „Pro Patria” oraz złote odznaki za działalność na rzecz Związku Sybiraków.

Mapa sensoryczna Augustowa „TUTAJ”

Za nami oficjalna prezentacja mapy sensorycznej Augustowa „TUTAJ”. Mieszkańcy oraz turyści mogli sprawdzić, jak pachnie i brzmi nasze miasto. Twórcy opowiedzieli skąd wziął się pomysł, czym inspirowali się podczas tworzenia mapy oraz jak przebiegały prace projektowe. Instalacja dostępna będzie jeszcze przez 10 dni, czyli do 30 czerwca w budynku Miejskiego Domu Kultury.

Zdjęcia: UM w Augustowie

[*as] Urząd Miejski w Augustowie