W dniach 26 – 30 kwietnia br., w Państwowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Augustowie odbywa się 7. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego – Augustów 2022.

Wydarzeniem, które rozpoczęło zmagania konkursowe był koncert fortepianowy Pani Magdaleny Lisak.

Zdjęcie: Magdalena Lisak, fot. augustow.org

Oto program koncertu Magdaleny Lisak w dniu 26.04.2022 r., w Sali koncertowej augustowskiej PSM:

Richard Wagner (1813-1883) /Ferenc Liszt

  • Isoldens Liebestod S.447

Fryderyk Chopin (1810-1849)

  • 3 Walce op. 64: nr 1 Des-dur, nr 2 cis-moll, nr 3 As-dur
  • Nokturn E-dur op. 62 nr 2
  • Etiuda e-moll op. 25 nr 5

Wanda Landowska (1879-1959)

  • Quatre morceaux op. 2 nr 4 En valsant

Ferenc Liszt (1811-1886)

  • Les cloches de Genéve (Nocturne) z cyklu Années de pélerinage. Premiére année: Suisse

Maurice Ravel (1875-1937)

  • La Valse

Przed występem artystki, gości i uczestników konkursu przywitał dyrektor augustowskiej PSM, Pan Dariusz Michałowski (wystąpienie dyrektora w zamieszczonym pokazie audio).

Postać Pani Magdaleny Lisak jest doskonale znana w krajowym i zagranicznym środowisku muzycznym. Możliwość wysłuchania koncertu artystki tej klasy dla osób zainteresowanych muzyką fortepianową i tych, które bywają na tego rodzaju wydarzeniach okazjonalnie, była niewątpliwie dużym przeżyciem estetycznym i czasem spędzonym w kręgu sztuki przez duże Sz.

KONCERTEM MAGDALENY LISAK ZAINAUGUROWANO VII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY – AUGUSTÓW 2022

Rys artystyczny bohaterki wieczoru:

Magdalena Lisak urodzona w Katowicach pianistka pielęgnuje rodzinne tradycje muzyczne.

Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku, po dojściu do półfinału konkursu Gézy Andy w Zurychu otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha.        

Jednym z jej najcenniejszych doświadczeń były studia w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana. Zdobyta na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1995 roku VI nagroda otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych, jak Hitomi Memoriał Hall w Tokio, Stadt-Casino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze czy Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Uczestniczyła także w festiwalach chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, Nohant-La Chätre, Mariańskich Łaźniach, Gandawie, Genewie oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Jej interpretacje zostały utrwalone dla Deutsche Rundfunk, Radio Suisse Romande, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz na płytach CD dla firmy DUX, Polskiego Radia oraz CD Accord.

Występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii. Fascynuje ją muzyka najnowsza. W 2000 roku wykonała dla György Ligetiego jego Etiudy, których interpretacja spotkała się z wysoką oceną kompozytora. Dokonała prawykonań w ramach festiwali: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Laboratorium w Warszawie i Białymstoku oraz Festiwalu Warszawska Jesień.

Występowała w charakterze solistki z takimi dyrygentami jak: Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Tomasz Bugaj, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Jacąues Mercier, Reinbert de Leeuw, Jacek Kasprzyk, Ewa Strusińska. Na zaproszenie Narodowego Instytutu im. F. Chopina podjęła się wykonań, a także rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard na płycie CD w serii The Real Chopin.

Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem. Prowadzi klasę fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora, będąc Kierownikiem Katedry Fortepianu. Jej działalność pedagogiczna obejmuje także kursy mistrzowskie m.in. w Showa Academia Musicae w Tokio, Uniwersytecie w Ostrawie, Narodowej Akademii Muzycznej „Pancho Vladigerov” w Sofii (Bułgaria), wykłady na japońskich wyższych uczelniach artystycznych oraz nagranie DVD utworów dla dzieci i młodzieży w ramach publikacji dydaktycznych The Piano. General method. Ponadto uczestniczyła w jury International Chopin Piano Competition in Asia (2010, 2011, 2012, 2016), Komisji Kwalifikacyjnej XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2013) oraz 54. Beethovenuv Hradec International Musie Competition and Musie Festival (2016) w Hradec nad Moravici (Czechy).

Zakończenie VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, Augustów 2022 w sobotę, 30 kwietnia br.

Harmonogram i listy uczestników VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego – Augustów 2022 do wglądu TUTAJ >>>

|Bart. / augustow.org