(O OSTATNIM TOMIKU POGWARKOWYM)

           Już czas, by zaprezentować nie tylko autorom, ale i większemu gronu nasz ostatni tomik pogwarkowy, bowiem ukazał się on w pierwszym kwartale br. Kwiatowe pogwarki poetyckie zostały zaplanowane przeze mnie i moją koleżankę bibliotekarkę Annę Oleksy, jako ostatnie spotkanie w tym cyklu, na grudzień 2020 roku. Tak miało być, ale pandemia pokrzyżowała nam plany i spotkanie nie mogło się odbyć. Zebrane zostały jednak wiersze z motywami kwiatowymi i został ułożony z nich tomik. Zamiarem moim było opowiedzenie poprzez owe teksty literackie o kwiatach, które znane są autorom z imienia, ponieważ sporo wiedzą na ich temat. Rozróżniają poszczególne gatunki i lubią je z różnych powodów. Jedne kojarzą się im z miłymi chwilami spędzonymi pośród nich, inne lubią za kolor, jeszcze inne za ich zapach. W taki czy inny sposób wędrują z nimi przez życie, czasem są symbolem czegoś, co jest lub było im ważnie, przypominają kochane przez nich osoby lub miejsca. Często już na zawsze utracone. Cieszą ich oczy i leczą im dusze oraz ciała. Zebrane przez nas wiersze w większości są lirykami, czasem z przemyśleniami filozoficznymi i religijnymi. Jedne są smutne, inne radosne. Autorzy snują realne lub fikcyjne opowieści. Czytelnicy, którzy lubią żart i satyrę znajdą ku swojej radości w naszym zborze fraszki o kwiatach.

Fot. Krzysztof Anuszkiewicz

             Planowałyśmy z Anią na ostatnie (dwudzieste szóste) Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce zorganizować wystawę prac plastycznych Lucyny Jakubiak-Poręby – poetki oraz pisarki kochającej kwiaty i artystycznie zestawiającej je ze sobą w przepiękne kompozycje. Ze względu na pandemię nie mogłyśmy tego zrobić. Jedynie kilka z nich zamieściłyśmy we wkładce do tomiku, zaś misternie uwity wianek ozdobił plakaty i zaproszenia oraz okładkę i kartę tytułową zbioru, w którym znajduje się wybór dostarczonych nam wierszy. Chciałam, żeby tomik ten był również formą podziękowania plastykom, którzy angażowali się w nasze spotkania, uczestnicząc w nich, prezentując swoje prace na wystawach w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Komunalnej i publikując je we wkładkach do pogwarkowych wydawnictw. I tak w ostatnim szesnastym tomiku zwieńczającym sześć lat naszych literacko-plastyczno-herbacianych spotkań wiersze przeplatają się z ich pracami. Wśród nich są akwarele, fotografie, ilustracje do podręczników, obrazy olejne i akrylowe na płótnie, rysunki wykonane ołówkiem lub tuszem na papierze, motyw florystyczny na papierze czerpanym i zdobiona ręcznie ceramika. Zaprezentował się również Grzegorz Sobczak – autor muzyki napisanej do wiersza Bożeny Diemjaniuk. Tomik został ujęty w pewną klamrę poetycko-plastyczną. Zaczyna się radosnym wierszem Małgorzaty Doroty Pieńkowskiej, kończy się zaś przepełnionym zadumą lirykiem jesiennym autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak. Tuż za pierwszym utworem wita czytelników Maria Roszkowska równie radosną jak ów wiersz akwarelą z wiosennymi kwiatami, a Barbara Ostaszewska żegna po ostatnim liryku pełną nostalgicznego uroku fotografią roweru z koszem zerwanych w polu kwiatów. Otwarte życie, by się dopełniło musi zostać zamknięte. To samo jest z każdą książką.

             Ostatni nasz zbiór jest najobszerniejszym z wszystkich tomików pogwarkowych. Liczy 92 strony nie wliczając w to wkładki z kompozycjami kwiatowymi. Jego autorzy pochodzą w większości z Augustowa, ale również z wielu innych miejscowości Polski, począwszy od nadmorskich, przez stolicę kraju, stolicę naszego województwa aż po górskie. Wymieniam wszystkich według alfabetycznego spisu miejsc ich zamieszkania. Augustów: Krzysztof Anuszkiewicz, Irena Batura, Tadeusz Dawidejt, Bożena Diemjaniuk, Józefa Drozdowska, Barbara Gałczyńska, Lucyna Jakubiak-Poręba, Jadwiga Koniecko, Celina Mieńkowska, Barbara Milanowska, Janina Osewska, Barbara Ostaszewska, Zdzisław Rutkowski, Renata Rybsztat, Jan Saczko, Urszula Sieńkowska-Cioch, Grzegorz Sobczak, Janusz Sowiński, Zenon Wojciech Stankiewicz, Erazm Stefanowski, Krystyna Walicka i Krystyna Zawadzka; Białystok: Anastazja Michalina Banasiak, Apoloniusz Ciołkiewicz, Grażyna Cylwik, Jolanta Maria Dzienis, Regina Kantarska-Koper, Joanna Pisarska, Maria Roszkowska, Irena Słomińska, Kazimierz Słomiński i Tadeusz Trojanowski; Chruszczobród: Anna Moczek; Ciechanów: Teresa Kaczorowska; Danowskie: Małgorzata Busińska, Ełk: Jerzy Sikora; Gdynia: Krystyna Żelewska-Mirska; Gołdap: Ewa Jurkiewicz; Grajewo: Józef Zenon Budziński; Knyszyn: Regina Świtoń; Koleczkowo: Daniela Polasik; Konstancin-Jeziorna: Beata Bronakowska; Krajewo Białe: Urszula Krajewska-Szeligowska; Malinówka Wielka: Małgorzata Dorota Pieńkowska, Waldemar Paweł Pieńkowski; Monkinie: Alicja Bolińska; Obuchowizna: Bożena Klimaszewska; Opoczno: Jadwiga Wijata; Piwniczna-Zdrój: Wanda Łomnicka-Dulak; Plewki: Anna Czartoszewska; Sokółka: Leonarda Szubzda; Suchowola: Krystyna Gudel; Suraż: Katarzyna Grabowska; Suwałki: Piotr Waldemar Wiśniewski, Józef Suchocki; Warszawa: Agnieszka Urszula Cioch, Bogusław Falicki, Hanna Karp i Małgorzata Zachorowska-Falicka; Walim: Dorota Jagodzińska. W tomiku spotkało się ze sobą 60 twórców z 25 miejscowości.

            Plakat zapraszający na „kwiatowe” Pogwarki zaprojektowała Renata Rybsztat, za co jej bardzo dziękuję. Składem tomiku zajmowałam się ja, czyli Józefa Drozdowska, zredagowałyśmy i opracowałyśmy go wspólnie z Leonardą Szubzdą. Pragnę serdecznie podziękować za współpracę Leonardzie oraz tym, którzy wspierali nas w trakcie powstawania tomiku, czyli Krystynie Gudel, Reginie Kantarskiej-Koper, Jadwidze Koniecko i Tadeuszowi Trojanowskiemu. Podziękowania niech przyjmą również autorzy wierszy i prac plastycznych. Dziękuję bardzo za druk tomiku Krystynie Bakuniewicz oraz za miłą atmosferę przy jego składaniu pozostałym koleżankom bibliotekarkom, za wszystkie rozmowy i współpracę Annie Oleksy, zaś Małgorzacie Pieńczykowskiej – Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie za możliwość realizacji tegoż projektu. Mam nadzieję, że w niedługim czasie zamieści informację o tomiku na Facebooku MBP Konrad Milanowski, a później na stronie internetowej biblioteki Wojciech Piotrowicz, za co również im dziękuję.

Lucyna Jakubiak-Poręba. Zdjęcie z archiwum prywatnego autorki

            Miło jest nam, że naszą twórczością możemy podzielić się z Czytelnikami poprzez portal Augustow.org Zbigniewa Bartoszewicza. Zapraszam do lektury wierszy i oglądania prac plastycznych.

           Dokończenie historii Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce publikowanej przy okazji poprzednich moich tekstów pogwarkowych postaram się przedstawić za jakiś czas.

                                                 Józefa Drozdowska

PLIKI

Kwiaty, które znamy z imienia. Wiersze (PDF)

Wkładka z kompozycjami kwiatowymi Lucyny Jakubiak-Poręby PDF)

Lista prac plastycznych według kolejności zamieszczenia w tomiku (DOC)

|Bart.