Nazywany jest źródłem rozrywki i natchnienia. Daje radość, wzrusza, uwalnia emocje. Jednoczy widzów i aktorów we wspólnym przeżyciu. W niedzielę, 27 marca, swoje święto obchodzi teatr.

napis Międzynarodowy Dzień Teatru na czerwonym tle dookoła którego znajduje się kurtyna

Celem Międzynarodowego Dnia Teatru jest promowanie sztuk teatralnych w społeczeństwie, integrowanie artystów oraz mobilizowanie do międzynarodowej współpracy i wzmocnienia przyjaźni.

Uznany na świecie od 60 lat

Dzień teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. w Helsinkach dla upamiętnienia inauguracji Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (Paryż, 1957 r.). Na całym świecie obchodzony jest od 1962 r.

Tradycyjne świętowanie zaczyna się w siedzibie UNESCO. W jego trakcie wybitna osobowość sceniczna wygłasza orędzie dotyczące aktualnej sytuacji teatru na świecie. Pierwszą wiadomość wysłał Jean Cocteau, po nim byli m.in. Arthur Miller, Peter Brook, John Malkovich, Vaclav Havel czy Judi Dench. Zaszczyt ten spotkał także Polaków – Krzysztofa Warlikowskiego i Janusza Warmińskiego.

Atrakcje w regionie

W trakcie Międzynarodowego Dnia Teatru organizowane są spektakle teatralne, spotkania z aktorami, warsztaty czy wycieczki do teatru. Do wspólnego świętowania włączają się także podlaskie instytucje kultury.

Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) przygotowała z tej okazji wyjątkowy koncert symfoniczny na rzecz Ukrainy. Podczas niego usłyszymy utwory Krzesimira Dębskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP pod batutą samego kompozytora. Szczegóły tej inicjatywy dostępne są w artykule Koncert charytatywny „Sercem z Ukrainą”.

Z kolei Teatr Dramatyczny zachęca do zaangażowania się w akcję „Złóż życzenia dla Teatru” czy konkurs „Moje pierwsze wspomnienie z Teatru”. Niezbędne informacje znajdują się w artykule: Świętuj z Dramatycznym Międzynarodowy Dzień Teatru!

oprac.: Anna Augustynowicz
na podst.: bimkal.pl, wikipedia.pl
red.: Barbara Likowska-Matys

https://wrotapodlasia.pl/