W tym roku władze miasta planują ogłosić konkurs architektoniczny na projekt.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org
Nad jeziorem Necko w Augustowie powstanie Królewski Park Uzdrowiskowy – relacja Marty Sołtys

Park będzie się mieścił na terenie lasu znajdującego się między Aleją Kardynała Stefana Wyszyńskiego a ulicą Hotelową. O wstępnych założeniach opowiedział na posiedzeniu komisji uzdrowiskowej kierownik wydziału architektury i gospodarki przestrzennej Urzędu Miejskiego Marek Sadowski.

– Proponujemy tam ścieżki z urządzeniami do aeroterapii, terenoterapii oraz helioterapii. Widzielibyśmy w nim również trasy dla rowerów, edukacyjne oraz sensoryczne. Chcemy, by znalazły się tam trzy miejsca odosobnienia, które stanowiłyby mini place z ławkami. W planach są multimedialny kiosk meteorologiczny, plac zabaw dla dzieci oraz plenerowa siłownia.

Ponadto w parku znalazłyby się dwa budynki. W jednym powstałaby pijalnia wód, restauracja oraz inhalatorium, a drugi przeznaczono by na eksponaty bartnicze. Burmistrz Mirosław Karolczuk deklarował, że wszystkie te inwestycje będą przeprowadzane tak, aby jak najmniej ingerować w środowisko.

– Będziemy starali się zachować jak najwięcej terenów zadrzewionych i nie wycinać drzew. Nikt nie chce, poza niezbędną koniecznością dotarcia do jakiegoś obiektu, wytyczać nowych ścieżek. Chcemy maksymalnie wykorzystać to, co mamy. Jeśli chodzi o miejsca pod zabudowę kubaturową, to oczekujemy propozycji ich usytuowania.

Park ma mieć powierzchnię 18 hektarów.

| red: mik

autor: Marta Sołtys/ radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki