Z inicjatywy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku w listopadzie br. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie przeprowadziła akcję badań profilaktycznych na obecność jaj owsików u dzieci w wieku przedszkolnym we współpracy z Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach.

Badania miały charakter bezpłatny, anonimowy i dobrowolny. Akcją zostało objętych 78 dzieci z czterech przedszkoli na terenie powiatu augustowskiego. Przedstawiciele Sanepidu rozdali uczestnikom projektu przylepce celofanowe niezbędne do pobrania materiału do badań oraz komplet materiałów informacyjnych. Każde dziecko miało pobrane trzy próby w odstępach dwudniowych. Rodzice oddawali materiały do badań w przedszkolach. Finalnie indywidualnie rodzicom zostały przekazane wyniki badania.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przedszkola są siedliskiem wielu zarazków i chorób. Owsica to najpopularniejsza choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego i problem,
z jakim muszą się zmierzyć rodzice dzieci uczęszczających do placówek przedszkolnych. Duże skupiska dzieci, ich mała odporność oraz niewłaściwa higiena sprzyjają rozprzestrzenianiu się patogenów.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż owsiki wykryto u 8% badanych dzieci. W każdym z czterech przedszkoli biorących udział w badaniu wystąpił przynajmniej 1 przypadek owsicy.

To pokazuje, że problem owsicy jest dość powszechny wśród przedszkolaków. Świąd odbytu nasilający się w godzinach wieczornych, zaczerwieniona skóra w okolicach odbytu, zgrzytanie zębami, utrata apetytu, anemia, ból głowy, osłabienie, nudności, bóle w jamie brzusznej, podkrążone oczy, zaburzenia snu – to główne objawy zakażenia przez owsiki. Jaja są bardzo inwazyjne. Mogą przeżyć poza organizmem człowieka do 20 dni i zakażać do 3 tygodni. Szybko dochodzi do ich rozprzestrzeniania. W związku z tym, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie swoich dzieci.

Aby wyleczyć owsicę, należy szybko podjąć leczenie farmakologiczne oraz rozpocząć działania wspomagające: dokładne i częste sprzątanie, odpowiednia dieta uboga w cukier, a bogata w błonnik, restrykcyjna higiena osobista. Tylko połączenie tych sposobów może skutecznie zlikwidować owsiki i pomoże ograniczyć szerzenie się tych zakażeń.

PSSE w Augustowie