Ruszyły prace przygotowawcze do powstania parku uzdrowiskowego w Augustowie. Burmistrz zapowiedział ogłoszenie otwartego konkursu architektonicznego. Zachęci to do projektowania wiele pracowni, które podejmą wyzwanie i zmierzą się z konkurentami. Konkurs pozwala na najpełniejsze wykorzystanie twórczych potencjałów i uruchomienie kreatywności wielu architektów.

Fot. UM w Augustowie

W największym skrócie, park ma być położony pomiędzy Alejami Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jeziorem Necko i ulicą Zdrojową. Obecnie trwają prace nad ostatecznymi wytycznymi konkursu.

Radni poparli ideę konkursu

Nad określeniem założeń konkursu architektonicznego pochylili się Radni podczas XXI Komisji Uzdrowiskowej Rady Miejskiej w Augustowie. Burmistrz Mirosław Karolczuk poinformował, że projekt parku ma zostać wyłoniony w otwartym konkursie tak, by architekci popisali się swoją wizją i zaplanowali go zgodnie z najnowszymi trendami, wiedzą i doświadczeniem.

– To bardzo ważna inwestycja dla Augustowa na kolejne lata. Już w minionej kadencji podnosiłem ten temat, jako rozwojowy i przyszłościowy dla naszego uzdrowiska. Dlatego w pełni popieram podejście Burmistrza do tej inwestycji, aby zaprojektowaniem parku zajęli się eksperci w otwartym konkursie. Ich wiedza i pomysły są nieocenione. Musimy szukać nowych rozwiązań i stale podnosić atrakcyjność miasta. – powiedział Przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej Dariusz Ostapowicz – To kolejny etap w rozwoju Augustowa jako miasta uzdrowiskowego i turystycznego. Z parku będą korzystali mieszkańcy, turyści i kuracjusze. Musimy wzmacniać walory uzdrowiskowe Augustowa i prezentować piękno naszego regionu.

 
Park wzmocni naturalny potencjał Augustowa

Park ma mieć powierzchnię około 18 hektarów. Zaprezentowano wstępne wytyczne do konkursu architektonicznego. Powstać w nim mogą ścieżki spacerowe, kinezyterapii i edukacyjne. Rozważane jest też inhalatorium oraz pawilon bartniczy.

– Chcemy zachować naturalny wygląd tego miejsca. To ma być park autentyczny i dostosowany do Augustowa, prezentujący naturalny potencjał naszego regionu. Dziś znajduje się tam las sosnowy i chcemy go zachować, a wręcz uwydatnić jego walory dodaniem ścieżek i kilku nowych elementów. Sosny to nasze bogactwo, podobnie jak jeziora – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk

Uzdrowiskowa wizytówka Augustowa

Park uzdrowiskowy powstanie na terenie ograniczonym Al. Kard. Wyszyńskiego, Neckiem i ul. Zdrojową. To atrakcyjny teren. Przebudowywana jest właśnie ul. Hotelowa, a w najbliższych latach na nieruchomościach przyległych do miejskiego parku mogą ruszyć nowe inwestycje, które ściągną do miasta kolejnych kuracjuszy.

Ratusz chce, aby nowy park stał się wizytówką Augustowa. Dlatego prowadzone są gruntowne przygotowania do realizacji inwestycji.

– Wiedza i pomysły ekspertów są dla nas bardzo ważne dlatego ogłosimy otwarty konkurs projektowy. Do tematu podchodzimy kompleksowo. Wcześniej przeprowadziliśmy już ankietę wśród innych samorządów, które mają status uzdrowiska, aby skorzystać z ich doświadczenia przy realizacji tego typu przedsięwzięć. – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk.

(*as) Urząd Miejski w Augustowie