W dniu 21 grudnia 2021 r. w Urzędzie Gminy Augustów wręczone zostały podziękowania druhowi Krzysztofowi Kotarskiemu z Ochotniczej Straży Pożarnej w Topiłówce w związku z jego bohaterską postawą i odwagą. 

fot. KPPSP w Augustowie

Podziękowania w imieniu Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Sebastiana Zdanowicza wręczył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie st. bryg. Leszek Krzyżewski wraz z Zastępcą Wójta Gminy Augustów Panem Zdzisławem Chmielewskim oraz Panią sekretarz gminy Elżbietą Lipowską.

W dniu 24.10.2021 r. po północy na ul. Mostowej w Augustowie doszło do wypadku drogowego w wyniku, którego, zapalił się samochód osobowy. Wewnątrz pojazdu znajdował się poszkodowany kierowca.

Jeszcze przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej strażak ochotnik razem z kolegą podjęli działania gaśnicze za pomocą dostępnych gaśnic proszkowych od kierowców przejeżdżających ulicą. Działania okazały się mało skuteczne, ponieważ auto paliło się intensywnie a ilość gaśnic proszkowych była niewystarczająca.

Widząc zagrożenie zrobili dostęp do poszkodowanego (drzwi w aucie były zaryglowane zamkiem od środka) i wynieśli go z płonącego auta. Poszkodowanemu udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu dojazdu służb ratowniczych dzięki czemu 24 letni mężczyzna nie odniósł obrażeń. Dalsze czynności prowadzili ratownicy z JRG Augustów polegające na przejęciu poszkodowanego do czasu dojazdu ZRM i ugaszeniu pożaru.

Opracował: st. kpt. Paweł Bukrejewski; asp. sztab. Krzysztof Waszkiewicz

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie