Poszukujemy kontaktu do osób, które znają lub mają informacje na temat rodziny, spadkobierców Michała Olechnowicza.

Rodziny zaginionych w Obławie Augustowskiej na własną rękę starały się dowiedzieć, co przytrafiło się ich bliskim. Poszukiwania rozpoczęli tuż po lipcowych aresztowaniach, a ważną rolę w poszukiwaniach odegrał pewien augustowski listonosz.

Michał Olechnowicz poświęcił 28 lat życia, aby odnaleźć swojego jedynego syna Stanisława, aresztowanego przez Sowietów 17 lipca 1945 roku. Powodem zatrzymania była przynależność do poakowskiego podziemia.

Listonosz rozpoczął poszukiwania od skompletowania listy 500 nazwisk osób aresztowanych w lipcowej Obławie. Następnie w imieniu rodzin ofiar wysyłał korespondencję do organizacji, które mogły mieć informacje na temat tych tajemniczych wydarzeń. Listy trafiły m.in. do Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, do władz polskich, ambasad, ministerstw, a nawet do ONZ. Niestety – bez żadnego rezultatu.

Jednak postawa augustowskiego listonosza stała się symbolem niesłabnącej nadziei rodzin, które czekały na swoich bliskich. Poszukiwania zakończył dopiero w dniu swojej śmierci.

Jeśli posiadasz więcej informacji na temat Michała Olechnowicza lub znasz kogoś, kogo objęła jego akcja – koniecznie prosimy o kontakt!

Instytut Pileckiego w Augustowie ul. 3 Maja 49 16-300 Augustów

Telefon: 539 393 419

Mail: augstow@instytutpileckiego.pl

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Augustowie