2022-10-07, 06:21 Praga (PAP)

Nie ma żadnych planów ograniczenia świadczenia Rodzina 500 plus – powiedział w czwartek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

Praga, Czechy, 06.10.2022. Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w ramach spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej, 6 bm. w Pradze. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Morawiecki był pytany na konferencji prasowej czy zostanie wprowadzone kryterium dochodowe dla programu Rodzina 500 plus, czy są plany ograniczenia tego świadczenia. Informacje w tej sprawie pojawiły się w mediach.

„Nie ma żadnych takich planów ograniczenia 500 plus” – zapewnił premier.

Wcześniej również Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek PAP, że nie pracuje nad zmianami w programach socjalnych. „Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus” – poinformował resort finansów w komunikacie.

MF przypomina, że w przyjętym przez Radę Ministrów 28 września br. projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny. Wśród nich ministerstwo wymieniło: program „Rodzina 500 plus”, realizację świadczenia „Dobry Start” oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc., wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

kos/ rbk/ par/