2022-08-08, 15:37 Warszawa (PAP)

Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów WORD-ów, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania 26 lipca tego roku – poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe resortu.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jak poinformowali w poniedziałek rano przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, od poniedziałku egzaminatorzy WORD w całej Polsce wznawiają protest. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.

Ministerstwo Infrastruktury przypomniało w poniedziałek, że 26 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie wiceministra infrastruktury Rafała Webera z przedstawicielami akcji protestacyjnej egzaminatorów oraz Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

W trakcie spotkania poruszono, że Ministerstwo Infrastruktury nie będzie podnosić stawek opłat za egzaminy na prawo jazdy. Ponadto została poddana pod dyskusję propozycja przedstawionych przez członków akcji protestacyjnej zmian dotyczących rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców oraz ustawy o kierujących pojazdami.

„Przedstawiciele obu stron podnosili zasadność zmian w systemie prowadzenia egzaminów państwowych dla kandydatów na kierowców. Omawiano również możliwości zmian w zakresie wykonywania zawodu egzaminatora i dostępu do tego zawodu” – zaznaczył resort.

Jak podało biuro komunikacji resortu, zaplanowano następne spotkanie, mające się odbyć na przełomie sierpnia i września br., na którym dyrektorzy WORD zobowiązali się przedstawić szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej w kontekście kosztów ponoszonych przez ośrodki na wynagrodzenia egzaminatorów.

„Informacje te pozwolą na wypracowanie stanowiska odnoście do zmian w modelu wynagradzania egzaminatorów i systemie egzaminowania kandydatów na kierowców” – wskazało Ministerstwo Infrastruktury.

Jak poinformowali wcześniej w poniedziałek przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część ograniczyć ich liczbę.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/