2022-03-19, 21:31 Moskwa (Media, Reuters/PAP)

Rosyjscy kosmonauci weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w kolorach flagi Ukrainy – donosi w sobotę telewizja SkyNews.

Przestrzeń kosmiczna, 20.06.2007. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z nowym zestawem zasilających ją baterii słonecznych, widziana kamerą z wahadłowca Atlantis, po odcumowaniu od ISS, 19 bm. (dw) PAP/EPA/NASA / HO EDITORIAL USE ONLY

Popularne w sieci nagranie i zdjęcia Siergieja Korsakowa, Olega Artemjewa i Denisa Matwiejewa w niebiesko-żółtych strojach wzbudziły pytania światowych mediów, dotyczące tego, czy był to celowy zabieg trzech kosmonautów – zauważyła Agencja Reutera. (https://twitter.com/SpaceflightNow/status/1504940620783235082?cxt=HHwWlMC53azhz-IpAAAA)

Artemjew pytany, czy nosząc dwukolorowy kombinezon, chciał tym coś przekazać, odparł, że założył go jedynie po to, by odróżnić się od reszty załogi ISS. „Przyszła nasza kolej na to, by wybrać kolor ubrania, a że mieliśmy zgromadzone dużo żółtego materiału, zdecydowaliśmy, że trzeba go zużyć. To właśnie powód, dla którego nosiliśmy (podczas wejścia na pokład – PAP) stroje takiego koloru” – tłumaczył.

Rosyjska załoga statku kosmicznego Sojuz zadokowała do ISS w piątek wieczorem, a kosmonauci dołączyli do stacjonujących już tam dwóch innych Rosjan, czterech Amerykanów i Niemca.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zerwała w czwartek współpracę ze swym rosyjskim odpowiednikiem, agencją Roskosmos, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Natomiast amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na ISS, a pod koniec marca, zgodnie z planem, na pokładzie rosyjskiej kapsuły na Ziemię powrócą amerykański astronauta Mark Vande Hei i dwóch rosyjskich kosmonautów – Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow. (PAP)

ska/ tebe/