Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju ponad 156 tys. uchodźców. Tylko w sobotę ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 77 tys. osób – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

Medyka, 26.02.2022. Sytuacja na przejęciu granicznym w Medyce, 26 bm. Wiele osób, nie tylko z Polski, czeka 26 bm. na przejęciu granicznym w Medyce na Podkarpaciu na tych, którzy uciekają przed wojną z Ukrainy. Na samym przejściu widać głównie kobiety, które z małymi dziećmi na ręku szukają pomocy w naszym kraju. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. (mr) PAP/Darek Delmanowicz

„Od rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie (24.02) funkcjonariusze SG odprawili łącznie na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą 187,8 tys. osób. W tym na kierunku do Polski ponad 156 tys. Wczoraj odprawiono rekordową liczbę osób – 88,4 tys., w tym na kierunku do Polski 77,3 tys.” – napisała na Twitterze Straż Graniczna.

Po tym, jak Rosja w czwartek, 24 lutego, nad ranem zaatakowała Ukrainę z trzech kierunków, w Polsce decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. Uruchomiono m.in. specjalne punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej. Osoby przekraczające tę granicę zwolniono z obowiązku kwarantanny i posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Większość Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski, kieruje się do swoich rodzin lub znajomych w Polsce albo w innym kraju UE.(PAP)

wnk/ par/