Mamy w Augustowie prawdziwy talent literacki. Wiktoria Konkało z klasy VIII a Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” ogłoszonym przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk.

     W tym roku tematem przewodnim konkursu był klimat oraz zmiany, zagrożenia i wyzwania z nim związane, a inspirację dla młodych twórców i twórczyń stanowił cytat Noblistki z książki „Czuły narrator”: „Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”

     Wiktoria napisała znakomite dystopijne opowiadanie fantastyczne o życiu w świecie po katastrofie klimatycznej. Talent Wiktorii dostrzegła pracująca w bibliotece szkolnej Czwórki pani Monika Rowińska, która pomogła przygotować pracę konkursową.

     Jury konkursowe przesłało Wiktorii entuzjastyczne opinie o jej twórczości. Anna Lemke- Sławińska napisała: „Twoja praca nie pozostawia czytelnika obojętnym. Zaskakuje nieoczywistymi rozwiązaniami, co czyni ją niebywale dojrzałą. Prosty język, który zastosowałaś, wydobywa na pierwszy plan całą esencję przekazu. Otwarte zakończenie jest przejmujące i długo nie opuszcza czytelnika. Genialna!” Agnieszka Urbańska pisze: „Tekst jest przejmujący, wędrówka głównych bohaterów i smutny, tragiczny finał mogą wstrząsnąć czytelnikiem. Wiktorio, Twoja historia należy do tych opowieści, które pozostają w głowie i w sercu. Gratuluję wyobraźni, wrażliwości i talentu literackiego.” Marcin Pałasz dzieli się swoimi emocjami: „Wiktorio, napisałaś tekst, który mną wstrząsnął, przejmujący do szpiku kości. Przerażający i dający do myślenia obraz tego, co może się stać ze światem, jeśli ludzie nie zmienią swojego postępowania wobec planety i jej zasobów.” Magdalena Zarębska chwali: „Stworzyłaś niesamowity, spójny świat, w którym czytelnik bez wahania się zanurza. Świetnie poprowadzona fabuła, dobrze zarysowane postaci. Twoje opowiadanie na długo pozostaje w pamięci.”

     Wiktorio, nasza szkoła jest z Ciebie bardzo dumna i trzyma kciuki za Twoje dalsze sukcesy.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Augustowie