Płatność bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r. Park rozrywki w Małopolsce jest największym beneficjentem Polskiego Bonu Turystycznego. W czołówce są także sieci hoteli. Nowy Rok to kolejna okazja by spędzić niezapomniany czas z naszymi pociechami, a przy okazji zrealizować bon turystyczny.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Do tej pory rodzice i opiekunowie w całym kraju z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. W województwie podlaskim aktywowanych zostało niemal 100 tys. bonów ze 120 tys. przysługujących. Wciąż jednak mieszkańcy naszego regionu nie aktywowali 21 tys. bonów – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 roku. Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd na wycieczkę, wolny weekend, imprezę turystyczne w postaci pobytu sylwestrowego, gdzie zimowy wyjazd dla dzieci często jest równie dużą frajdą jak wakacje.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej –https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. – Mowa tu o rodzicach, którym urodziły się dzieci w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, a wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka – wyjaśnia rzeczniczka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzyma indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

ZUS województwa podlaskiego