2022-05-27, 15:42 Warsaw (PAP)

Drobni przedsiębiorcy przestają powoli za rządów PiS wierzyć w sens przedsiębiorczości, organizowania własnymi siłami życia, zarabiania pieniędzy, dawania pracy innym – powiedział w piątek w Warszawie lider PO Donald Tusk podczas kongresu programowego partii.

Warszawa, 27.05.2022. Przewodniczący PO Donald Tusk podczas Kongresu Programowego Platformy Obywatelskiej RP „Pomocna Polska, 27 bm. w Warszawie. (mr) PAP/Paweł Supernak

Piątkowy kongres PO zorganizowany został pod hasłem „Pomocna Polska” to trzecie takie spotkanie programowe polityków Platformy od stycznia br.

„Drobni przedsiębiorcy, którzy przestają powoli za rządów PiS wierzyć w sens przedsiębiorczości, w sens organizowania własnymi siłami życia, zarabiania pieniędzy, dawania pracy innym ludziom, jak oni się czują, kiedy po kilku miesiącach tej tragikomedii (…) z tym tzw. Polskim Ładem, jak oni się czują wypełniając w kwietniu PIT-y?” – pytał Tusk.

Szef PO powiedział, że ci drobni przedsiębiorcy są „wzywani przez Urzędy Skarbowe, bo dzisiaj PIT-u nie sposób wypełnić bez błędów”. „Dzisiaj nikt tak na prawdę nie wie jakie będzie płacił podatki, a mamy Bogu dzięki koniec maja” – dodał i zapytał, jak mają się czuć drobni przedsiębiorcy, kiedy „goście, którzy przygotowali ten tragikomiczny Polski Ład, dostali po 30 tys. zł nagrody”.

Tusk odnosił się do doniesień „Gazety Wyborczej” która napisała w poniedziałek, że urzędnikom Ministerstwa Finansów przyznanych zostało 146 nagród za „szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej”. Była to – według „GW” – premia za prace nad „Polskim Ładem”; nagrody zostały wypłacone w 2021 r., czyli przed tym, nim projekt wszedł w życie; według gazety niektórzy otrzymali po 25-30 tys. zł bonusu.

Lider PO dodał, że „ci sami ludzie, którzy są tak ciężko doświadczani przez tę władzę”, równocześnie „ani przez moment nie zwątpili w sens życia i aktywności w Polsce”, w kraju, w którym – jak mówił – „wierzą, że można znowu życie uczynić znośnym i można znowu przy pomocy i uczciwości władzy wrócić na dobry szlak”. (PAP)

Autorzy: Adrian Kowarzyk, Marta Rawicz

amk/ mkr/ mok/