9 marca Instytut Pileckiego w Augustowie zorganizował spotkanie “Ukraina. I co dalej?” poświęcone wojnie w Ukrainie i działaniom dezinformacyjnym prowadzonym przez Rosję. Debata odbyła się w Augustowskim Centrum Edukacyjnym i zgromadziła ponad kilkuset uczniów z augustowskich szkół średnich.

Kolejne spotkanie Instytutu Pileckiego w Augustowie. Zdjęcie: od lewej, Bartosz Gralicki – kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego, Krzysztof Kosior – prawnuk Witolda Pileckiego, Marta Kowalska – analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. Fot. Instytut Pileckiego w Augustowie 

Agresja na Ukrainę, której dopuściła się Rosja i rządzący nią Władimir Putin, przyniosła niespotykany w najnowszej historii Europy kryzys humanitarny. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ze strony uczniów i nauczycieli Instytut Pileckiego w Augustowie zorganizował debatę, w ramach której zaproszeni goście opowiedzieli o tym jak obecnie przebiega konflikt w Ukrainie, jakich metod i technik używa rosyjska propaganda, aby wpływać na zachodnią opinię publiczną oraz jak rozpoznawać „fake newsy” i weryfikować prawdziwość informacji, na które natrafiamy w sieci.

Spotkanie rozpoczęło się od występu grupy teatralnej “Antrakt” działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Młodzi aktorzy oddali głos ofiarom wojny w Ukrainie odczytując autentyczne relacje Ukraińców z pierwszych dni inwazji. Podczas występu mogliśmy usłyszeć m.in. wstrząsające wspomnienia uciekającej matki: Do ilu walizek można zapakować życie? Moje i mojego dziewięcioletniego syna zmieściło się w dwóch niewielkich plecakach i dwóch transporterach z kotami.

Krzysztof Kosior – prawnuk Witolda Pileckiego, aktywny uczestnik wielu inicjatyw upamiętniających Rotmistrza, podczas spotkania wielokrotnie podkreślał jak ważna jest prawdziwa informacja. Jego przodek z narażeniem życia, na ochotnika dostał się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, aby opisać, udokumentować i opowiedzieć prawdę o tym miejscu, próbując jednocześnie zaalarmować świat:

Witold Pilecki dobrowolnie zgłosił się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Był jedynym znanym człowiekiem na świecie, który się tego podjął. Miał ogromną potrzebę, aby dowiedzieć się co działo się z jego towarzyszami, którzy znikali w obozach. Myślę, że przyświecała mu przede wszystkim podstawowa wartość jaką jest prawda. Ja również w nią wierzę i w swoim życiu staram się podążać za prawdą i rzetelną wiedzą – powiedział podczas debaty.

W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie zaobserwować możemy ogromną skalę działań dezinformacyjnych, które prowadzą do niepokoju i napięć społecznych. Jak wspomniała Marta Kowalska – analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji:

Istniejące już konta, które wcześniej publikowały treści antyszczepionkowe – obecnie masowo produkują treści prorosyjskie i antyuchodźcze. Warto więc korzystać tylko z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Jest cały szereg projektów, platform, które zajmują się weryfikacją i walczą z fake newsami.

Debatę prowadził Bartosz Gralicki – kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego.

W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Instytut Pileckiego powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, którego zadaniem jest zbieranie świadectw ludności cywilnej i żołnierzy ukraińskich w celu utrwalenia dowodów zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.

|Instytut Pileckiego w Augustowie