Przeciwko planowanej przez Starostwo wycince drzew protestuje część miejskich radnych.

fot. Marta Sołtys PRB
Czy z centrum Augustowa zniknie 18 starych kasztanowców? – relacja Marty Sołtys

Droga w przyszłym roku przejdzie gruntowny remont i dorodne kasztanowce zostaną wtedy usunięte. Radni wystosowali jednak do apel, w którym nawołują do zmiany decyzji. Jednym z jego wnioskodawców była Magdalena Śleszyńska.

Remonty w centrum były przez nas wyczekiwane, ale chcielibyśmy, aby przebiegały one zgodnie z najnowszymi trendami, gdzie dba się o zieleń. Zdrowe drzewa, które nie przeszkadzają w pasie drogowym niech dalej rosną. Może jeszcze teraz jest czas by zmienić plany związane z wycinką, zweryfikować projekty i pozostawić tam silne okazy.

Starosta augustowski Jarosław Szlaszyński tłumaczy jednak, że z wykonanych ekspertyz dendrologicznych wynika, iż i tak wszystkie te kasztanowce muszą zostać wycięte.

W przypadku odcinka ulicy Kościelnej od 3 Maja do księdza Skorupki, fachowcy orzekli, że drzewa są zniszczone i chore. Ich zdaniem najlepszym byłoby ich usuniecie oraz posadzenie nowych.  Decyzje tę potwierdził również Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zezwolił na wycinkę. Plan przewiduje tam 41 nowych okazów. W tej chwili rośnie tam ich tylko 18.

Jarosław Szlaszyński dodaje, że apele władz miejskich nic nie zmienią w tej sprawie, ponieważ ostateczna decyzja już zapadła.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki