To jedne z największych zawodów sportowych organizowanych na terenie naszego województwa w ostatnich latach. Zainauguruje je piątkowa (8.04) gala w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Drużyna na sali gimnastycznej

Podczas uroczystości znicz olimpijski zapali lekkoatleta, medalista olimpijski Wojciech Nowicki. Organizatorem olimpiady, przy wsparciu Województwa Podlaskiego i ministerstwa sportu, jest Podlaska Federacja Sportu.

Przed nami prawie dwa miesiące wielkich sportowych emocji. W rozgrywkach w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych weźmie udział 2849 zawodników, 731 trenerów, 386 sędziów i przedstawicieli polskich związków sportowych.

Uczestnicy złożą przysięgę

Podczas piątkowej gali oficjalnie otwierającej rozgrywki, podlascy olimpijczycy wciągną na maszt flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL), po czym zawodnicy, trenerzy i sędziowie złożą przysięgę.

Znicz olimpijski zapali Wojciech Nowicki – znakomity lekkoatleta, 3-krotny brązowy medalista mistrzostw świata, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i mistrz igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie młotem, a także zawodnik Team Podlaskie.

W trakcie gali zostaną również wręczone złote, srebrne i brązowe odznaki Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” i wyróżnienia PKOL.

Najlepsi z całego kraju

Olimpijskie rozgrywki potrwają do 27 maja. W ciągu blisko dwóch miesięcy weźmie w nich udział blisko 3000 najlepszych zawodników w kategorii juniora młodszego ze wszystkich szesnastu województw. Zmagania odbywać się będą w dwunastu dyscyplinach na arenach sportowych sześciu podlaskich miejscowości: Białegostoku, Suwałk, Łomży, Dąbrowy Białostockiej, Augustowa oraz gościnnie w Olkuszu w województwie małopolskim (akrobatyka sportowa) i w Nysie w województwie opolskim (gimnastyka sportowa).

Olimpiada jest finansowana z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

www.wrotapodlasia.pl